ΣΚΛΗΡΟΣ ΚΙ ΑΛΥΓΙΣΤΟΣ!

Ο ΨΥΧΩΜΕΝΟΣ Παναθηναϊκός του ΜΑΓΚΑ Ουζουνίδη κυριάρχησε κατά κράτος στα 80 από τα 90 λεπτά του αγώνα και με γκολ του Λούκας Βιγιαφάνιες πήρε την μεγάλη νίκη με 1-0 στο καμίνι της Λεωφόρου!

Το τριφύλλι μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της έδρας και να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό του. Έτσι κι έγινε, με τους «πράσινους» μάλιστα να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 4'. Η μπάλα έφτασε στον Χίλιεμαρκ σε πολύ καλό σημείο, εκτός περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά άστοχο και έφυγε έξω. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να ανέβει στο γήπεδο και ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία στο 11', με τον Χίλιεμαρκ να εκτελεί το κόρνερ και την κεφαλιά του Κουλιμπαλί να φεύγει λίγο έξω.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 13' είχε νέα καλή στιγμή, αυτή την φορά με τον Μολίνς. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε μετά από μια πρώτη απομάκρυνση στον Μολίνς, που σούταρε αλλά είδε την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, με τον Βιγιαφάνιες να μην προλαβαίνει να πεταχτεί στην πορεία της και να την σπρώξει στα δίχτυα. Ο Αργεντινός ήταν ο πρωταγωνιστής της επόμενης φάσης, όταν είδε τον Ανδρούτσο να σταματάει με το χέρι μια προσπάθειά του εντός περιοχής, στο 15', με τον Παπαπέτρου να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μέτρα και να ανεβαίνει πιο ψηλά, δίχως όμως να βρει τρόπους να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου, ο οποίος ήταν... θεατής στο πρώτο μισό του αγώνα. Μετά το 30' οι «πράσινοι» ανέκτησαν τον έλεγχο και στο 36' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αφού η μπάλα στρώθηκε ιδανικά -από κόντρες- στον Όσκαρ Χίλιεμαρκ, ο οποίος όμως έπιασε... αέρα. Η κεφαλιά του Μολίνς στο 42' δεν ανησύχησε τον Προτό, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χουλτ έκανε το συρτό γύρισμα, ο Χίλιεμαρκ άφησε την μπάλα να περάσει μέσα από τα πόδια του και ο Λουντ έπιασε το σουτ, βλέποντας τον Προτό να αποκρούει.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη... υποψία ευκαιρίας στο δεύτερο ημίχρονο, όταν το σουτ του Πάρντο με το αριστερό έφυγε πολύ άουτ στο 51'. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» άμεσα, αφού στο 55' ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε υποδειγματικά ένα φάουλ αλλά κανείς από τους παίκτες που σηκώθηκαν στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ πάντως ήρθε στην επόμενη φάση, όταν ο Λουντ έκανε εξαιρετικό γύρισμα με το αριστερό, ο Προτό δεν μπόρεσε να σταματήσει την μπάλα και ο Βιγιαφάνιες την έσπρωξε στο άδειο τέρμα για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανέβουν στο γήπεδο μετά το γκολ που δέχτηκαν, όμως δεν έβρισκαν τρόπο να φτάσουν κοντά στην εστία του Βλαχοδήμου. Από την άλλη, το τριφύλλι έβγαζε επικίνδυνες αντεπιθέσεις και στο 68' πέτυχε νέο γκολ, με τον Χίλιεμαρκ, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αμέσως μετά ο Ουζουνίδης πέρασε στο ματς τον Μουνιέ αντί του Μολίνς, ενώ στο 74' οι «πράσινοι» έχασαν νέα ευκαιρία. Ο Κουλιμπαλί έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λουντ σούταρε στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

Η μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 78', με τον Βλαχοδήμο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ανσαριφάρντ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ιρανός έχασε νέα τεράστια ευκαιρία, με τον τερματοφύλακα του τριφυλλιού να μπλοκάρει εντυπωσιακά πάνω στην γραμμή. Στο 82' ο Ουζουνίδης πέρασε τον Καμπέσας αντί του σκόρερ, Βιγιαφάνιες, ενώ στο 87' ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Κουτρουμπή να αντικαθιστά τον Χίλιεμαρκ.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 88', με τον Πορτό να μπλοκάρει όμως το φαλτσαριστό σουτ του Σιλά. Ένα λεπτό μετά ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία, αφού ο Βλαχοδήμος έκανε την απόκρουση της... χρονιάς, σε εξ'επαφής πλασέ του Εμενίκε! Το τριφύλλι «απάντησε» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μουνιέ να «κρεμάει» στον Προτό αλλά να βλέπει την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την μεγάλη νίκη με 1-0 και να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (87' Κουτρουμπής), Λουντ, Βιγιαφάνιες (82' Καμπέσας), Μολίνς (68' Μουνιέ)