Όσκαρ ατυχίας!

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός απέναντι στην Λαμία, όμως έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την τύχη του αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν με αυτογκόλ, ενώ η σουτάρα του Μολίνς στις καθυστερήσεις σταμάτησε στο δοκάρι! 1-1 το τελικό αποτέλεσμα, Μολίνς ο σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με την Λαμία να κερδίζει την μάχη του κέντρου και να μην επιτρέπει στους «πράσινους» να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 7' μάλιστα έφτασε και κοντά στο γκολ, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει εντυπωσιακά το πολύ καλό σουτ του Παντελιάδη. Το τριφύλλι αδυνατούσε να γίνει απειλητικό, χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 20ο λεπτό.

Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα έφτασε στον Γκιγιέρμο Μολίνς, που από πλεονεκτική θέση την έστειλε άουτ. Στο 25' το τριφύλλι έχασε νέα ευκαιρία στο 25', με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό ο Κουρμπέλης. Τέσσερα λεπτά μετά ο Χίλιεμαρκ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά το σουτ του Λουντ πέρασε άουτ.

Αυτό το δεκάλεπτο ήταν και το μόνο στο πρώτο μέρος που... υπήρχε Παναθηναϊκός στο γήπεδο, με την Λαμία να κυριαρχεί στην συνέχεια και να ανοίγει μάλιστα το σκορ στο 37'. Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε το σουτ, ο Χουλτ προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Κουλιμπαλί και ξανά στον Χουλτ, για να καταλήξει στα δίχτυα του Βλαχοδήμου. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Όμο.

Ο Ουζουνίδης πέρασε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τον Μουνιέ στην θέση του Ρέις, με τον Γάλλο να είναι ορεξάτος και τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του. Στο 47' ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, όμως Κολοβέτσιος και Μολίνς δεν πρόλαβαν να βρουν την μπάλα για να απειλήσουν.

Ένα λεπτό μετά ο Μουνιέ έκανε ωραία σέντρα για τον Μολίνς, αλλά ένας αμυντικός της Λαμίας έβαλε την κόντρα για να μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος. Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και στο 54' ο Μουνιέ έκανε την σέντρα αλλά ο Μολίνς έπιασε πολύ αδύναμη κεφαλιά, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Παπαδόπουλος. Στο 59' ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε ακόμη ένα φάουλ, ο Παπαδόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά το σουτ του Μουνιέ κόντραρε στα σώματα.

Ο τεχνικός του τριφυλλιού αποφάσισε να τα παίξει... όλα για όλα, αφού στο 63' πέρασε τον Καμπέσας στην θέση του Λουντ και στι 71' τον Πίσπα αντί του Κολοβέτσιου. Ενδιάμεσα, το σουτ του Κουρμπέλη στο 67' σταμάτησε σε χέρι αμυνόμενου, όμως η απόσταση ήταν πολύ μικρή κι έτσι δεν υπήρχε παράβαση πέναλτι.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 86', όταν ο Βιγιαφάνιες πέρασε μια εκπληκτική κάθετη μπαλιά στον Γκιγιέρμο Μολίνς, που με υποδειγματικό πλασέ κέρδισε τον Παπαδόπουλο και έφερε το ματς στα ίσα για το τριφύλλι. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει το σουτ του Μολίνς στο 90', ενώ στο 91' το σουτ του Σουηδού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να είναι κακός αλλά και απίστευτα άτυχος, αφού η Λαμία σκόραρε με αυτογκόλ και ο ίδιος είχε δοκάρι στην εκπνοή!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος (71' Πίσπας), Κουτρουμπής, Χουλτ, Ρέις (46' Μουνιέ), Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ, Λουντ (63' Καμπέσας), Βιγιαφάνιες, Μολίνς