Μόνος στην κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» εύκολα  τον Προμηθέα με 96-64 και έτσι πλέον βρίσκεται μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε στην πρώτη περίοδο καθώς έλεγχε καθ'όλη την διάρκεια της

περιόδου τον αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με όρεξη για επίθεση και από τις 2 ομάδες, με το τριφύλλι να «τρέχει» ένα σερί 11-0. Οι «πράσινοι» με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Σίνγκλετον (9π), Λεκαβίτσιους (7π) και Γκιστ (4π) έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-22.

Όπως έκλεισε η πρωτη περίοδος συνεχίστηκε η δεύτερη, με τον Ρίβερς να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα (7π). Στην συνέχεια, υπήρξαν παρατηρήσεις στον πάγκο του Παναθηναϊκού και στην
επόμενη φάση ο Ρίβερς πέτυχε ένα πάρα πολύ ωραίο καλάθι. Στην δεύτερη περίοδο, όπως και στην
πρώτη, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το ματς. Στην μέση προς το τέλος της περιόδου, ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, έσφιξε την άμυνα και κάπως έτσι το 29-22, έγινε 52-28 με σερί 23-6. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 54-32 με τον Παναθηναϊκό να έχει 72% στα δίποντα (16/22) και 71% στα τρίποντα (5/7). Κορυφαία στιγμή όταν ο Παππάς έδειξε στους διαιτητές ότι αυτός έβγαλε την μπάλα έξω, ενώ εκείνοι έδωσαν αρχικά την κατοχή στο τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός δεν «μπήκε» στο γήπεδο στην αρχή της τρίτης περιόδου και οι Πατρινοί με ένα σερί 9 πόντων κατέβασαν την διαφορά από τους 22 στους 13, «αναγκάζοντας» τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Το τριφύλλι μετά το τάιμ άουτ «ξύπνησε» αμυντικά αλλά όχι και επιθετικά. Ο Προμηθέας ήταν αρκετά καλός επιθετικά αλλά ο Παναθηναϊκός έβαζε καλάθι όποτε έβλεπε την διαφορά να πηγαίνει να πέσει. 1:30 λεπτά πριν την λήξη, ο Προμηθέας κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά κάτω από διψήφιο νούμερο, μειώνοντας σε 61-52. 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Καλάθης έβαλε ένα εκπληκτικό τρίποντο για τον ίδιο, εκτός ισορροπίας, με άλμα μπροστά και με άμυνα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το τριφύλλι να βρίσκεται μπροστά με 65-52.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τρίποντο για τον Προμηθέα και τεχνική ποινή στον προπονητή του.

Με πολλές ωραίες φάσεις για τον Παναθηναϊκό (κυρίως alley-oops), το τριφύλλι πήρε πάλι μια μεγάλη διαφορά 20 πόντων, «κλειδώνοντας» έτσι την νίκη. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου η διαφορά απλώς ανέβαινε. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικά καθώς η διαφορά με τις βολές του Μήτογλου έφτασε τους 30 πόντους (90-60), με ένα σερί 23-0. Το παιχνίδι τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 96-64.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα και τα κατάφερε. Με εκπληκτικά ποσοστά και σκορ 54-32 φάνηκε ότι είχε ένα εύκολο απόγευμα. Όμως ξέμεινε από ενέργεια, ίσως λόγω της υπερπροσπάθειας με την Φενέρ, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όπου έμεινε άποντο για 4μιση λεπτά. Σταδιακά απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και η διαφορά των 10 πόντων που  κυμαινόταν συνεχώς στην τρίτη περίοδο, εκτοξεύτηκε στους 32 στο τελικό 96-64.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Λεκαβίτσιους 7 (1), Ντένμον, Λοτζέσκι 8, Σίνγκλετον 9 (1), Βουγιούκας 8, Καλάθης, Ρίβερς 14 (2), Παππάς 7 (1), Γκιστ 19 (1), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2