Κριτική: «Παπάδες« ο Παππάς!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με το τρίποντο του Παππά την Φενερμπαχτσέ και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ κριτικάρει την απόδοση των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Παππάς, ο ουσιαστικός Καλάθης και ο παθιασμένος Αντετοκούνμπο.

Κρις Σίνγκλετον: Θετική εμφάνιση από τον Αμερικανό, που βοήθησε κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ. Επιθετικά δεν έδωσε αυτά που θα ήθελε, μετρώντας 6 πόντους σε 28:28 λεπτά (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), όμως αμυντικά ήταν εξαιρετικός. Κατέβασε 8 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα, έκανε 2 τάπες και γενικά δυσκόλεψε πάρα πολύ τους ψηλούς των φιλοξενούμενων.

Κέι Σι Ρίβερς: Σε... ρηχά νερά κινήθηκε ο σουτέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε κανένα σημείο την ομάδα. Ήταν απελπιστικά άστοχος, με 0/5 τρίποντα (2/2 δίποντα, 1/1 βολή) και μέτρησε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, σε μια από τις κακές του εμφανίσεις με την πράσινη φανέλα.

Νίκος Παππάς: Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού οδήγησε... μόνος του τον Παναθηναϊκό στην νίκη. Αγωνίστηκε για 28:14 λεπτά, μετρώντας 24 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Κέρδισε 6 φάουλ, πέτυχε τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας, με δύο τρίποντα και ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ και ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου.

Μάρκους Ντένμον: Σε ακόμη ένα παιχνίδι ήταν... άφαντος, αφού έπαιξε 10 λεπτά και μέτρησε 3 πόντους (0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα), δίχως η στατιστική του να καταγράψει κάτι άλλο. Δεν έχει καταφέρει ακόμη να προσαρμοστεί στα δεδομένα του τριφυλλιού και να βοηθήσει την ομάδα όσο θα ήθελε.

Τζέιμς Γκιστ: Θετικός ο Αμερικανός ψηλός του Παναθηναϊκού, που συνέβαλε κυρίως στον αμυντικό τομέα. Αγωνίστηκε για 27:13 λεπτά, μετρώντας 5 πόντους (2/6 δίποντα, 1/2 βολές), 5 ριμπάουντ (τα 3 επιθετικά), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Η συνεισφορά του πάντως στην άμυνα ήταν πολύ μεγάλη και δεν αποτυπώνεται στην στατιστική του.

Ίαν Βουγιούκας: Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για λιγότερο από 5 λεπτά, μετρώντας 1 ριμπάουντ, 2 λάθη και 0/2 βολές. Έπαιξε πολύ λίγο, όμως σε αυτό το διάστημα ήταν αρνητικός και ουσιαστικά απέτρεψε τον Τσάβι Πασκουάλ από το να τον χρησιμοποιήσει στην συνέχεια.

Λούκας Λεκαβίτσιους: Ο Λιθουανός γκαρντ πήρε περιορισμένο χρόνο, αφού το δίδυμο Καλάθη - Παππά απέδωσε εξαιρετικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Έτσι, αγωνίστηκε για 11:38 λεπτά, μετρώντας 3 πόντους (1/2 τρίποντα), με 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Κένι Γκάμπριελ: Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ έπαιξε για 5:46 λεπτά, προσφέροντας μια εκπληκτική φάση, όταν αρχικά έκανε μια εντυπωσιακή τάπα και στην συνέχεια πέτυχε το τρίποντο. Κατά τα άλλα ήταν αρνητικός, αφού πήρε δύο «τραβηγμένα» τρίποντα που έχασε, ενώ δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι άλλο.

Ζακ Όγκαστ: Χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά, αφού δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό στο χτεσινό ματς. Έπαιξε για 6:28 λεπτά, χάνοντας ένα δίποντο και δεχόμενος μια τάπα.

Ματ Λοτζέσκι: Δεν έχει βρει ακόμη τον καλό του εαυτό, όμως το μακρινό του σουτ αποτελεί μόνιμη απειλή. Χτες είχε 1/2 απέναντι στους Τούρκους, ενώ έχασε ένα δίποντο και κατέβασε 1 ριμπάουντ, σε 16:06 λεπτά συμμετοχής.

Νικ Καλάθης: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη, που μαζί με τον Παππά οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην νίκη. Βοήθησε την ομάδα σε άμυνα κι επίθεση, μετρώντας 12 πόντους (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 29:17 λεπτά συμμετοχής, όντας από τους κορυφαίους του ματς.

Θανάσης Αντετοκούνμπο: Αγωνίστηκε αρκετά στην τελευταία περίοδο και προσέφερε μεγάλη ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 6 πόντους (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 τάπα, έχοντας πολύ μεγάλη συνεισφορά στην νίκη του τριφυλλιού απέναντι στην Φενερμπαχτσέ.