Κριτική: Ο κορυφαίος Μουνιέ, ο «λυτρωτής» Μολίνς και οι «άχρωμοι» μικροί

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε χτες με 1-2 της Αναγέννησης Καρδίτσας και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ κριτικάρει την απόδοση των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη. Μεγάλο ματς από Μουνιέ, «χρυσός» σκόρερ ο Μολίνς, τραγικοί Ευαγγέλου και Χατζηγιοβάνης.

Σωκράτης Διούδης: Την μοναδική φορά που έπρεπε να επέμβει δέχτηκε το γκολ, όμως δεν μπορούσε να κάνει και πολλά αφού το πλασέ έγινε από πολύ μικρή απόσταση. Κατά τα άλλα οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ποτέ για να κριθεί.

Στέφανος Ευαγγέλου: Πολύ κακή εμφάνιση από τον νεαρό στόπερ, που αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα από τον αντίπαλο επιθετικό. Δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να τον σταματήσει, ενώ τρώει σαν... σταματημένος την ντρίμπα στο γκολ, έχοντας γενικά αρνητικότατη παρουσία.

Τάσος Αυλωνίτης: Φέρει κι αυτός ευθύνη στην φάση του γκολ αφού είναι... εκτός φάσης, ενώ κατά τα άλλα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Με τον Ευαγγέλου πάντως συγκρότησαν ένα ασταθές δίδυμο που δεν ενέπνεε καμία σιγουριά.

Εμάνουελ Ινσούα: Ήταν αρκετά δραστήριος, προσπαθώντας να βοηθήσει την ομάδα επιθετικά. Ανασταλτικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα, ενώ με τις προωθήσεις του δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και θα μπορούσε να είχε χριστεί και σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο.

Ματίας Γιόχανσον: Στο πρώτο μέρος ήταν από τους χειρότερους του γηπέδου, αντιμετωπίζοντας αμυντικά προβλήματα και μη μπορώντας να βοηθήσει τους «πράσινους» επιθετικά. Στην επανάληψη βελτιώθηκε πολύ και μάλιστα είχε την ασίστ στο γκολ του Μουνιέ.

Γιακούμπα Σιλά: Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο γήπεδο, αφού πρόκειται για έναν καθαρά αμυντικογενή παίκτη που δεν είχε κάτι να προσφέρει σε ένα παιχνίδι απέναντι σε μια σαφώς κατώτερη ομάδα.

Χρήστος Δώνης: Από τους «μικρούς» που αγωνίστηκαν ήταν ο καλύτερος. Είχε πολύ θετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αφού προσπαθούσε να ανεβάσει την ομάδα με τις μπαλιές του. Στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοσή του, όμως γενικά ήταν καλός.

Τάσος Χατζηγιοβάνης: Επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα της ομάδας μετά από πολύ καιρό και δεν δικαίωσε σε καμία περίπτωση τον Μαρίνο Ουζουνίδη. «Φλύαρος», με πολλές «τραβηγμένες» ενέργειες και τραγικά τελειώματα σε δύο μεγάλες φάσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Μπράιαν Καμπέσας: Είχε όρεξη και ενέργεια, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα. Πέρα από δύο πολύ καλά γυρίσματα που έκανε στην αντίπαλη περιοχή και είδε τις ευκαιρίες να χάνονται από τον Χατζηγιοβάνη δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

Άντονι Μουνιέ: Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού. Δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο και εξαιρετικός στο δεύτερο. Πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με εξαιρετική κεφαλιά, είδε το ανάποδο ψαλίδι του να ακυρώνεται -σωστά- ως οφσάιντ και έβγαλε την σέντρα για το γκολ της ανατροπής, πραγματοποιώντας την κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα.

Σωτήρης Πίσπας: Είχε όρεξη αλλά δεν τροφοδοτήθηκε ποτέ από τους συμπαίκτες του. Δεν έγινε σε καμία φάση απειλητικός για τον αντίπαλο τερματοφύλακα και γενικά κινήθηκε σε πολύ «ρηχά νερά».

Ρόμπιν Λουντ: Μπήκε στο δεύτερο μέρος για να ανεβάσει τον Παναθηναϊκό, κάτι που όμως δεν κατάφερε. Δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας μια μέτρια και «άχρωμη» εμφάνιση.

Γκιγιέρμο Μολίνς: Για ακόμη ένα παιχνίδι πέτυχε το κρίσιμο γκολ του Παναθηναϊκού, δίνοντάς του την νίκη στις καθυστερήσεις κι ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο 69'. Είναι πολύ σημαντικό που διατηρείται σε φόρμα και έχει επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, αφού η ομάδα τον χρειάζεται.

Γιάννης Μπουζούκης: Αγωνίστηκε για λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.