Κριτική: Καλάθης, Σίνγκλετον και... άλλοι τρεις πρωταγωνιστές!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 93-83 την Μπάμπεργκ και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ κριτικάρει την απόδοση των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Ηγέτης ο Καλάθης, εξαιρετικός ο Σίνγκλετον, πολύτιμη συνεισφορά από άλλους τρεις!

Κρις Σίνγκλετον: «Ξύπνησε» και για πρώτη φορά φέτος παρουσίασε το αληθινό του πρόσωπο. Απέναντι στην Μπάμπεργκ ήταν εξαιρετικός, μετρώντας 15 πόντους με 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 μόλις λάθος, σε 27:19 λεπτά συμμετοχής. Χρειαζόταν αυτό το «ξέσπασμα», όπως και ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τον ίδιο.

Κέι Σι Ρίβερς: Όπως κύλησε το παιχνίδι δεν χρειάστηκε να «τραβήξει κουπί» στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να μείνει σε... ρηχά νερά. Σε λιγότερο από 20 λεπτά κατάφερε πάντως να πετύχει 8 πόντους (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές) και να μαζέψει 2 ριμπάουντ, έχοντας θετική συνεισφορά στην ομάδα.

Νίκος Παππάς: Στην τελευταία περίοδο ήταν αυτός που έδωσε τους πόντους που ουσιαστικά «κλείδωσαν» την νίκη του Παναθηναϊκού, αφού οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να σταματήσουν με κανέναν τρόπο τις διεισδύσεις του και τον έστελναν συνεχώς στην γραμμή των βολών. Ολοκλήρωσε το ματς με 8 πόντους (1/2 δίποντα, 6/7 βολές) και θετικό πρόσημο.

Μάρκους Ντένμον: Δεν έχει κατάφερε ακόμα να προσαρμοστεί στην νέα του ομάδα κι αυτό είναι προφανές. Αγωνίστηκε για σχεδόν 19 λεπτά και πέτυχε μόλις 3 πόντους (0/1 δίποντα, 1/4 τρίποντα), μάζεψε 1 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, δίχως να μπορέσει να μπει στο... πνεύμα του αγώνα.

Τζέιμς Γκιστ: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αμερικανό, που πέτυχε σημαντικούς πόντους και κυριάρχησε στην ρακέτα. Έπαιξε για 22:42 λεπτά και μέτρησε 11 πόντους (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, συμβάλλοντας στην νίκη επί της Μπάμπεργκ.

Ίαν Βουγιούκας: Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Έλληνα σέντερ, που ήταν πολύ χρήσιμος για τους συμπαίκτες του. Όσο βρισκόταν στο παρκέ η μπάλα περνούσε συνεχώς από τα χέρια του, με τον ίδιο να πετυχαίνει 11 πόντους (3/4 δίποντα, 5/6 βολές) σε 14 λεπτά, κάνοντας και 1 λάθος.

Λούκας Λεκαβίτσιους: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λιθουανό γκαρντ, που προσέφερε ξεκούραση στον Καλάθη δίχως να στερήσει κάτι από την ομάδα. Έπαιξε για 15 λεπτά και πρόλαβε να «γράψει» 10 πόντους με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, έχοντας σημαντική προσφορά στην νίκη της ομάδας.

Κένι Γκάμπριελ: Αγωνίστηκε για 5:27 λεπτά και δεν προσέφερε κάτι πέρα από 1 αμυντικό ριμπάουντ.

Ζακ Όγκαστ: Προσπαθεί να μπει στο κλίμα και σιγά-σιγά αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά του. Απέναντι στην Μπάμπεργκ παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο, πετυχαίνοντας 4 πόντους (2/2 δίποντα, 0/2 βολές) και μετρώντας 2 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Ματ Λοτζέσκι: Στο... απόλυτο «μηδέν» έμεινε απέναντι στην Μπάμπεργκ ο Ματ Λοτζέσκι, αφού δεν κατάφερε να συνδεθεί ποτέ με το αντίπαλο καλάθι στα 21:07 λεπτά που αγωνίστηκε. Η στατιστική του κατέγραψε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος με το index του να γράφει... -6, σε μια από τις χειρότερες βραδιές της καριέρας του.

Νικ Καλάθης: «Μαγική» εμφάνιση από τον Καλάθη, που αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή του Παναθηναϊκού στην νίκη επί της Μπάμπεργκ. Έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 28 λεπτά και μέτρησε 23 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη, όντας ηγέτης της ομάδας για ακόμη ένα παιχνίδι.