Κάποτε... έπεφταν κάτω στο Καμπ Νου!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε χτες με κάτω από τα χέρια από την Μπαρτσελόνα (3-1), παρ'ότι έπαιζε για 50 λεπτά με παίκτη περισσότερο, ενώ στο τέλος οι οπαδοί του φώναζαν «Πέστε κάτω, οε οε οε» στους Καταλανούς. Κι όμως, κάποτε μια ελληνική ομάδα ανάγκασε τους «μπλαουγκράνα» να πέφτουν κάτω και να παρακαλούν να λήξει ο αγώνας. Και δεν ήταν ο Ολυμπιακός...

Χτες επρόκειτο για ένα απλό παιχνίδι της φάσης των ομίλων. Ο Ολυμπιακός κατέβηκε στο Καμπ Νου με 10 αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές και είδε την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί απόλυτα, αφού ο ίδιος «έγραψε» μόλις 2 τελικές, αγωνιζόμενος μάλιστα για 50 λεπτά με παίκτη παραπάνω. Με το σκορ στο 3-0 κατάφερε να μειώσει στην μοναδική του ευκαιρία στο 90', με τα μέσα να αναφέρουν πως... στάθηκε στο ύψος του.

Αυτό που προκαλεί όμως είναι η στάση των οπαδών του που βρέθηκαν χτες στο γήπεδο, οι οποίοι φώναζαν... «Πέστε κάτω, οε οε οε!» στους Καταλανούς, όταν ο Σουάρεζ βρέθηκε στο έδαφος από χτύπημα του Ελαμπντελαουί, που του στοίχισε μάλιστα και κίτρινη κάρτα.

Προφανώς μέχρι εκεί φτάνει η δυναμική της ομάδας τους και το έχουν αποδεχτεί. Γιατί η μοναδική ελληνική ομάδα που έκανε τους παίκτες της Μπαρτσελόνα πράγματι να πέφτουν κάτω και να παρακαλούν να τελειώσει το παιχνίδι, ήταν ο Παναθηναϊκός.

Ήταν 9 Απριλίου του 2002, όταν το τριφύλλι φιλοξενούταν στο Καμπ Νου για τα προημιτελικά του Champions League, στην ρεβάνς του 1-0 της Λεωφόρου. Ο Κωνσταντίνου έβαλε μπροστά το τριφύλλι στο 9', ενώ ο Σάριτς έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2 στο 11'.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να φτάσουν στο 3-1, σκορ που τους έδινε πρόκριση. Και κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με το τριφύλλι να χάνει τρεις μυθικές ευκαιρίες, τους γηπεδούχους να κερδίζουν χρόνο σε κάθε ευκαιρία και το κοινό του Καμπ Νου να «παγώνει» στο σουτ του Βλάοβιτς και να παρακαλάει να λήξει το ματς, κάτι που τελικά έγινε με το σκορ στο 3-1.

Έτσι λοιπόν κοιτάς στα ίσα την Μπαρτσελόνα. Όχι με μια φάση σε όλο το ματς και αυτή στο 90' και ενώ ήδη χάνεις 3-0...