ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΠΠΑ, ΠΑΠΠΑ!

Ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Νίκος Παππάς έκανε τα ΠΑΝΤΑ στο παρκέ και με 24 πόντους «καθάρισε» μόνος του την Φενερμπαχτσέ! 70-68 το τελικό σκορ, με τρίποντο του Παππά 1.2" πριν από την λήξη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, βλέποντας τους Τούρκους να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους και να φτάνουν γρήγορα στο 0-5 και το 2-8. Ο Καλάθης κράτησε το τριφύλλι κοντά με 5 πόντους, ενώ μαζί με τον Γκιστ μείωσαν στο καλάθι (11-13). Ο Ρίβερς με γκολ-φάουλ μείωσε στον πόντο, ενώ με τρίποντο του Ντένμον και μακρινό σουτ του Ρίβερς ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (19-17). Η λήξη της περιόδου πάντως άνηκε στους φιλοξενούμενους, που με τέσσερις πόντους έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά.

Με τρίποντο του Λοτζέσκι ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (22-23), ενώ η είσοδος των Παππά και Γκάμπριελ έδωσε ενέργεια στο τριφύλλι. Ο Αμερικανός έκανε μια εντυπωσιακή τάπα στον Βέσελι και στην συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ πριν και μετά ο Παππάς πέτυχε 6 συνολικά πόντους. Ωστόσο, παρά και το τρίποντο του Λεκαβίτσιους, οι κακές άμυνες του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μείνουν μπροστά και να αυξήσουν μάλιστα την διαφορά, που στο ημίχρονο είχε φτάσει τους 8 πόντους.

Η τρίτη περίοδος σήμανε και την αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, που με πρωτεργάτες τους Παππά και Καλάθη επέστρεψε για τα καλά στο ματς. Παππάς, Σίνγκλετον και Καλάθης σκόραραν διαδοχικούς πόντους, με το σκορ να φτάνει στο 48-50. Η Φενερμπαχτσέ ανέβασε προσωρινά την διαφορά, όμως Σίνγκλετον και Παππάς «απάντησαν» και πάλι και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 53-55 και τον Σίνγκλετον να προσφέρει μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Σλούκα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο προστέθηκε στην... εξίσωση και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που με 6 πόντους και μια τάπα έδωσε ώθηση στο τριφύλλι. Ο Παππάς συνέχισε να είναι δραστήριος, όμως δύο κακές επιλογές του φάνηκαν να είναι καθοριστικές για την εξέλιξη του αγώνα, αφού έχασε δύο αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο 61-66. Ωστόσο ο γκαρντ του Παναθηναϊκού «επανόρθωσε» άμεσα, αφού με τρίποντο και εντυπωσιακό-γκολ φάουλ έβαλε τους «πράσινους» μπροστά με 67-66! Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με έναν πόντο, όμως με φοβερό τρίποντο στα 1.2" από την λήξη, ο Παππάς «σφράγισε» την νίκη του Παναθηναϊκού και ολοκλήρωσε την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ του εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5, Παππάς 24 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 6