Ανατροπή και πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός «πέταξε» ακόμη μια φορά το πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Αναγέννηση, όμως στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκε, ισοφάρισε με τον Μουνιέ και πήρε την νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μολίνς!

Όπως κόντρα στην Λαμία, έτσι και απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και δεν κατάφερε να επιβάλλει ποτέ τον ρυθμό του. Στο 5ο λεπτό οι «πράσινοι» έφυγαν μπροστά με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο επόπτης σταμάτησε τον Μουνιέ με ανύπαρκτο οφσάιντ. Το τριφύλλι αδυνατούσε να φτιάξει φάσεις και η Καρδίτσα στην πρώτη της ευκαιρία ευτύχησε να σκοράρει, όταν ο Πλαβούκος πρόλαβε την μπάλα από παράλληλο γύρισμα και πλάσαρε στα δίχτυα του Διούδη για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 24ο και στο 25ο λεπτό. Αρχικά ο Καμπέσας έκανε την σέντρα και ο Χατζηγιοβάνης έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση, μέσα στην περιοχή. Στο επόμενο λεπτό ο Ινσούα μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε κάτι σαν συρτή σέντρα-σουτ, με τον Μουνιέ να μην προλαβαίνει να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας κι αυτή να καταλήγει άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στο 31', όταν ξανά από σέντρα του Καμπέσας ο Χατζηγιοβάνης κατέβασε όμορφα και σούταρε στην γωνία, με τον Γκέκα να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στον Καμπέσας που σούταρε άουτ. Οι δύο τελευταίες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου άνηκαν στους γηπεδούχους, με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Τζέκου στο 36' και το βολέ του Σταματάκη να περνάει άουτ στο 40'.

Το τριφύλλι μπήκε πολύ πιο σοβαρό στο δεύτερο ημίχρονο, κλείνοντας την Αναγέννηση στα καρέ της και ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 47' ο επόπτης σταμάτησε με αμφισβητούμενο οφσάιντ το τετ-α-τετ του Μουνιέ, ενώ στο 48' ο Καμπέσας γύρισε την μπάλα στο πέναλτι αλλά ο Χατζηγιοβάνης σούταρε απελπιστικά άουτ. Στο 49' είχαμε νέα ευκαιρία, με τον Ευαγγέλου να εκτελεί απ'ευθείας ένα φάουλ και τον Γκέκα να μπλοκάρει.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 50', όταν ο Γιόχανσον έβγαλε μια «συστημένη» σέντρα για τον Μουνιέ, που με εξαιρετική κεφαλιά «κρέμασε» τον Γκέκα για το 1-1. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Λουντ πέρασε στην θέση του Χατζηγιοβάνη, ενώ λίγο μετά ο Μουνιέ σκόραρε με εντυπωσιακό γυριστό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 68' ο Γάλλος είχε νέα ευκαιρία, όμως το πλασέ του ήταν πολύ κακό και κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Μέχρι το 80' ο Ουζουνίδης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, με τους Μολίνς και Μπουζούκη να αντικαθιστούν τους Πίσπα και Δώνη. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να κλείνονται στην περιοχή τους και να προσπαθούν απλώς να διώξουν την μπάλα. Η «λύτρωση» ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μουνιέ να βγάζει την σέντρα, τον αμυντικό των γηπεδούχων να μην μπορεί να διώξει και τον Μολίνς να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Ινσούα, Αυλωνίτης, Ευαγγέλου, Γιόχανσον, Δώνης (79' Μπουζούκης), Σιλά, Χατζηγιοβάνης (59' Λουντ), Καμπέσας, Μουνιέ, Πίσπας (69' Μολίνς)