«Τύφλα» να 'χουν τα επίσημα!

Σε ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι επιπέδου Euroleague, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Εφές στην δεύτερη παράταση, κερδίζοντας το χειροκρότημα από τον κόσμο που απόλαυσε πολύ όμορφο μπάσκετ. Καλάθης. Παππάς και Γκιστ οι κορυφαίοι, με τον Γκάμπριελ να «καθαρίζει» στο τέλος!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Καλάθη να έρχεται... ζεστός από την παρουσία του στο Eurobasket και να σκοράρει τους πρώτους 4 πόντους της ομάδας. Ο Γκιστ έκανε το 6-2, με τους Τούρκους να «τρέχουν» στην συνέχεια ένα μικρό σερί και να προηγούνται με 6-9. Ο Καλάθης όμως ανέλαβε και πάλι δράση και με 4 πόντους δικούς του και 2 του Αντετοκούνμπο, το τριφύλλι βρέθηκε στο +3 (12-9).

Η Εφές ισοφάρισε με τρίποντο, για να πάρει την... σκυτάλη από τον Καλάθη ο Γκιστ. Ο Αμερικανός πέτυχε 3 πόντους, ο Σίνγκλετον σκόραρε από την γραμμή των βολών και ο Μήτογλου πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας, για το 20-12. Η Εφές πάντως έκλεισε την περίοδο στο -5, παρά το καλάθι του Βουγιούκα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η εικόνα της ομάδας ήταν τέτοια, που ο Πασκουάλ -για πρώτη φορά στα φιλικά- δεν κάλεσε τάιμ άουτ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Εφές μείωσε στον πόντο με το «καλημέρα» στην δεύτερη περίοδο, όμως ο Ντένμον με τρίποντο και ο Παππάς με βολές έφεραν ξανά τους «πράσινους» στο +6. Οι δύο τους ήταν «ζεστοί» και με νέο τρίποντο του Αμερικανού και νέες βολές του Έλληνα, από αντιαθλητικό φάουλ που του έγινε σε εκπληκτική ενέργεια, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (32-22).

Με Όγκαστ και Γκάμπριελ η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα, για να έρθει το εκπληκτικό κάρφωμα του Γκιστ από την φοβερή ασίστ του Καλάθη για το 37-27! Ο Αμερικανός ήταν το σημείο αναφοράς της «πράσινης» επίθεσης στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί αρκετές φορές στην γραμμή των βολών και να φέρει την διαφορά ξανά τους 11 (40-29), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 7.

Οι Τούρκοι πλησίασαν στους 5 πόντους με την έναρξη της τρίτης περιόδου, για να έρθει το τρίποντο του Σίνγκλετον και τα καλάθια του Γκιστ για το 47-37. Ακολούθησε ένα νέο μικρό σερί για τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν στους 4 (47-43) και υπενθύμισαν πως το ματς... δεν είχε τελειώσει ακόμα. Η διαφορά πάντως πήγε ξανά τους 10, με πόντους από Καλάθη, Γκιστ και Ρίβερς.

Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου το τριφύλλι έριξε την απόδοσή του, με αποτέλεσμα η Εφές να βρει κάποιους πόντους και -εκμεταλλευόμενη και το χαζό φάουλ του Βουγιούκα που έδωσε τρεις βολές- να πλησιάσει στους 7. Τα τρίποντα του Ντένμον κράτησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά, με τον Παππά να σκοράρει 1/3 βολές στο τέλος της περιόδου και να «γράφει» το 57-49.

Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν ιδανικό, με τον Παππά να σκοράρει με έξυπνο γκολ-φάουλ και τον Ντένμον να πετυχαίνει τρίποντο, με το σκορ να φτάνει στο 63-49. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τους «πράσινους» να παίζουν κακή άμυνα και να μην έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση. Έτσι, περίπου στην μέση της περιόδου η Εφές είχε πλησιάσει στο καλάθι (65-63), κάνοντας το ματς ντέρμπι.

Ο Παππάς «έσπασε» το σερί των Τούρκων, κάνοντας το 67-63, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν την επαναφορά σε 5", με τον Παππά να πετυχαίνει νέους πόντους από βολές. Ο Γκιστ έκανε το 71-63, όμως η Εφές με νέο σερί κατάφερε να ισοφαρίσει, 1:37' πριν από την λήξη του αγώνα. Το τριφύλλι προηγήθηκε ξανά με τον Τζέιμς Γκιστ, ενώ το κλέψιμο του Ρίβερς έδωσε στον Παναθηναϊκό μια έξτρα επίθεση. Ο Καλάθης σκόραρε και το σκορ έφτασε στο 75-72, 28" πριν από την λήξη του αγώνα.

Το ματς οδηγήθηκε στις βολές, και παρ'ότι ο Παππάς έκανε το 77-75, ο Ρίβερς έκανε ένα χαζό φάουλ στα τελευταία 2.8" και έδωσε στους Τούρκους την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αφού ο Ντένμον αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Εκεί, η Εφές βρέθηκε στο +3 με τρίποντο, όμως οι βολές των Καλάθη και Σίνγκλετον αλλά και το καλάθι του αρχηγού έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου, με τον Καλάθη να βάζει ξανά μπροστά το τριφύλλι (84-82). Οι Τούρκοι έφεραν ξανά το ματς στα ίσα, με το τριφύλλι να έχει την τελευταία επίθεση με 17 δευτερόλεπτα στην διάθεσή του. Ο Ρίβερς αστόχησε στο τελευταίο σουτ, κι έτσι το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Ο Παππάς έβαλε μπροστά την ομάδα, με τον Γκάμπριελ να σκοράρει σε τρίποντο και να κάνει το 89-84. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, όμως ανέλαβε ξανά δράση ο Παππάς και με 3/4 βολές έφερε τον δείκτη του σκορ στο 92-88. Η Εφές μείωσε στους 3, όμως το τρίποντο του Γκάμπριελ ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι. Ο Καλάθης έκανε το 97-91, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά στο καλάθι.

Ο Ντένμον με μια βολή έκανε το 98-95, με την Εφές να μειώνει σε 98-97 και να στέλνει τον Παππά στις βολές, στα 10.8". Ο Παππάς ευστόχησε και στις δύο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν το τρίποντο και ο Γκάμπριελ που οδηγήθηκε στις βολές διαμόρφωσε το τελικό 102-97, σε ένα πραγματικό συγκλονιστικό παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77, 84-84 (παρ.), 102-97 (2η παρ.)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Καλάθης 20, Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 3, Παππάς 22, Ντένμον 13 (4), Γκιστ 20, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10 (2), Όγκαστ 1, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3 (1)