Θύμισε επιτέλους την... «επίσημη αγαπημένη»

Η πρώτη εμφάνιση της Εθνικής στην διοργάνωση (νίκη με 95-77 επί της Πολωνίας), που έπεισε για αρκετό χρονικό διάστημα. «Μυθική» εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η πραγματική Εθνική καθώς θα ήταν αδύνατο να κάνει και τέταρτο συνεχόμενο κακό παιχνίδι. Η άμυνα λειτούργησε πολύ καλά (δεχθήκαμε μόνο 10 πόντους στην 4η περίοδο), η επίθεση σταθερή (πετύχαμε 25 πόντους) και με «μαέστρους» 2 από τους 4 «μπαρουτοκαπνισμένους» παίχτες (Καλάθης - Σλούκας) η εθνική επιβλήθηκε με 95-77 των Πολωνών.

Ο Καλάθης «οργίασε» με νταμπλ-νταμπλ καθώς πέτυχε 26 πόντους (6/9 διπ, 3/7 τριπ), μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε 10 ασίστ, ο Αντετοκούμπο προσέφερε 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ ο Παππάς με ελάχιστο χρόνο δεν μπήκε στο ρυθμό του αγώνα σκοράροντας μόνο 3 πόντους (1/1 τριπ) και μοιράζοντας 1 ασίστ..

Καταλυτική για άλλη μία φορά η παρουσία του μέχρι πέρυσι «πράσινου» Γιώργου Παπαγιάννη, ο οποίος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα έκανε εμφάνιση... ΝΒΑ.