Σκόρπισε χαμόγελα!

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός κυριάρχησε για 90 λεπτά και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση νίκησε με 2-0 την Λάρισα, χάνοντας ευκαιρίες για πολύ ευρύτερο σκορ. Τσάβες και Μολίνς οι σκόρερ, ντεμπούτο για Διούδη - Ινσούα, σοβαρός τραυματισμός για Λουτσιάνο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο νωθρά στο ματς, με την Λάρισα να έχει την κατοχή τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει την εστία του Σωκράτη Διούδη. Αντιθέτως, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 4ο λεπτό και ήταν για το τριφύλλι, με το σουτ του Νούνο Ρέις έπειτα από την σέντρα του Τσάβες να περνάει άουτ.

Μετά τα πρώτα 12-13 λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και επέβαλε τον ρυθμό του, φτάνοντας τελικά στο γκολ στο 18'. Ο Λουτσιάνο βρήκε ωραία τον Τσάβες, κι αυτός με ατομική ενέργεια και αριστερό, διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπόζοβιτς, κάνοντας το 1-0 για τους «πράσινους».
Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο βελτιωνόταν η εικόνα του τριφυλλιού, με τους Λουτσιάνο και Τσάβες να συνεργάζονται καταπληκτικά και τον Μουνιέ να... βοηθάει όποτε μπορεί. Στο 28' ο Λουτσιάνο βρήκε με εντυπωσιακό τακουνάκι τον Τσάβες, αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 33', ο Τσάβες έκανε το γύρισμα στον Λουτσιάνο, αλλά ένας αμυντικός της Λάρισας πρόλαβε τελευταία στιγμή και πήρε την... μπουκιά από το στόμα του Βραζιλιάνου επιθετικού. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, Μουνιέ, Λουτσιάνο και Τσάβες συνεργάστηκαν ιδανικά στο 43', με το σουτ του Αργεντινού να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας... επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, που κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και έψαξε ένα δεύτερο γκολ. Στο 49' ο Τσάβες βρήκε ωραία τον Λουτσιάνο, αλλά ο Βραζιλιάνος σούταρε με το δεξί και με ανάποδα φάλτσα, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Λουτσιάνο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μουνιέ που ήταν οφσάιντ.

Στο 52' Λουτσιάνο και Χατζηγιοβάνης συνεργάστηκαν, με τον Γάλλο να γυρίζει την μπάλα αλλά τους αμυντικούς της Λάρισας να προλαβαίνουν τελευταία στιγμή να απομακρύνουν. Τρία λεπτά μετά είχαμε νέα φάση, με τον Μουνιέ να βρίσκει πλάγια τον Τσάβες και τον τελευταίο να επιχειρεί μια σέντρα-σουτ, που τελικά κατέληξε πλάγιο. Στο 61' είχαμε τεράστια ευκαιρία, με τον Λουτσιάνο να βγάζει τον Γιόχανσον, αυτόν να κάνει το παράλληλο γύρισμα προς την περιοχή και τον Μπόζοβιτς να αποκρούει το πλασέ του Μουνιέ!

Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Γάλλου στο παιχνίδι, αφού 1 λεπτό μετά άφησε την θέση του στον Λούκας Βιγιαφάνιες, που μπήκε για πρώτη φορά φέτος σε παιχνίδι και αποθεώθηκε από τον κόσμο. Η πρώτη ευκαιρία της Λάρισας ήρθε στο 67', με τον Γουάλας να εκτελεί απ'ευθείας ένα φάουλ από πλάγια και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Στο 69' ο Τσάβες βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως προσπάθησε να κάνει μια περιττή ντρίμπλα, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία και να κερδίσει απλά ένα κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ο Ουζουνίδης προχώρησε στην δεύτερη αλλαγή του, με τον Όσκαρ Χίλιεμαρκ να αντικαθιστά τον Νούνο Ρέις. Μάλιστα ο Σουηδός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ... δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μπόζοβιτς να αποκρούει το πλασέ που επιχείρησε με το αριστερό, έπειτα από πάσα του Λουτσιάνο.

Ο Βραζιλιάνος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του αγώνα και στο 75' έκανε μια καταπληκτική ενέργεια και έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Χατζηγιοβάνη, με τον Μπόζοβιτς να αποκρούει το πλασέ του. Μάλιστα στην ίδια φάση ο Λουτσιάνο τραυματίστηκε, αφού φάνηκε να του «γυρίζει» το γόνατο σε προσπάθεια να αλλάξει κατεύθυνση, αποχωρώντας άμεσα από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο. Στην θέση του πέρασε ο Γκιγιέρμο Μολίνς, ολοκληρώνοντας τις αλλαγές του τριφυλλιού.

Λίγο έλειψε να... παγώσει η Λεωφόρος στο 79', αφού ο Περόνε επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από το πλάι, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Διούδη και να φεύγει άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε ένα καταπληκτικό φάουλ, με τον Μολέδο να μην βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε και τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Στο 84΄ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ άουτ. Ένα λεπτό μετά, Μολίνς και Χίλιεμαρκ συνεργάστηκαν πανέμορφα, με τον Μπόζοβιτς να αποκρούει με το πόδι το σουτ του Σουηδού!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, με τον Τσάβες να σουτάρει στο 86' και τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ ο Αργεντινός μπορούσε να «σπάσει» την μπάλα στον Μολίνς ή τον Βιγιαφάνιες. Στο 89' ο Βιγιαφάνιες βρήκε καταπληκτικά τον Χατζηγιοβάνη, αυτός ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει το καθαρό πέναλτι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μολίνς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με δεξί σουτ.

Ο Σουηδός είχε ευκαιρία και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ που επιχείρησε μετά από γύρισμα του Τσάβες κόντραρε σε αμυντικό. Τελικά το γκολ το πέτυχε στο 90+4', με καταπληκτικό, συρτό σουτ από ασίστ του Χίλιεμαρκ!

Έτσι, το τριφύλλι κέρδισε εύκολα με 2-0 την Λάρισα και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου, αφού στην συνέχεια έχει να αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή και την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Διούδης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Μολέδο, Γιόχανσον, Σιλά, Ρέις (72' Χίλιεμαρκ), Χατζηγιοβάνης, Μουνιέ (62' Βιγιαφάνιες), Λουτσιάνο (78' Μολίνς), Τσάβες