Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός είναι από χθες, Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου, ο νέος πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία Elite Ανδρών για την ποδηλασία πίστας! Ιστορική επίδοση και για τις γυναίκες του συλλόγου!

Με μπροστάρη τον... αφιονισμένο Χρήστο Βολικάκη, τον αδερφό του. Ζαφείρη Βολικάκη, τον πολύπειρο Χρήστο Τσερεντζούλια, τον... γερόλυκο Νικηφόρο Κουρή και τα τρομερά... μωρά Τάσο Κουμπέτσο και Τάκη Χριστόπουλο, ο Παναθηναϊκός συνέθεσε μια ομάδα - όνειρο που απλά ήταν αδύνατο να την ανταγωνιστεί οποιοσδήποτε αντίπαλος και με εμφατικές εμφανίσεις καθ' όλη τη διάρκεια του τριημέρου στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο Αθηνών χρίστηκε πανάξιος πρωταθλητής Ελλάδος!

Μάλιστα, εκτός από την πρωτιά στη γενική βαθμολογία, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και τρεις τίτλους Πρωταθλητή Ελλάδος σε ομαδικά αγωνίσματα, γεγονός πρωτοφανές για την ελληνική ποδηλασία!

Πιο συγκεκριμένα, η αρχή έγινε την Παρασκευή 22/9 με την τετράδα του Παναθηναϊκού (Βολικάκης Χ. - Βολικάκης Ζ. - Κουμπέτσος Τ. - Χριστόπουλος Τ.) να κατακτά τον τίτλο στην ομαδική καταδίωξη των 4000μ., έναντι του περσινού κατόχου Τάλω Χανίων! Μετά το ολιγόλεπτο διάλειμμα που δόθηκε, Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης αγωνίστηκαν στο Σκρατς και μπροστά στους οπαδούς της ομάδας χάρισαν μια συγκλονιστική εμφάνιση κατακτώντας την 1η και 2η θέση αντίστοιχα!

Όσα συνέβησαν την Παρασκευή αποτέλεσαν «προάγγελο» για το Σαββατιάτικο μενού. Η τριάδα του Παναθηναϊκού (Τσερεντζούλιας Χ. - Βολικάκης Ζ. - Βολικάκης Χ.) με τον καλύτερο χρόνο στα πρωινά προκριματικά κέρδισε μια από τις δυο θέσεις του μεγάλου τελικού του ομαδικού σπριντ με αντίπαλο την ομάδα του Σπαρτιατικού. Εκεί, με μια εμφάνιση που θύμισε το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μελβούρνης, όπου η ίδια τριάδα εκπροσώπησε τη γαλανόλευκη στο ίδιο αγώνισμα, κατέκτησε τον δεύτερο ομαδικό τίτλο του τριφυλλιού! Παράλληλα, ο Τάσος Κουμπέτσος ελάχιστα πριν κατακτούσε την 4η θέση στην ατομική καταδίωξη των 4000μ., προσθέτοντας πολύτιμους βαθμούς στην γενική κατάταξη! Ελάχιστα αργότερα, ο Χρήστος Βολικάκης και ο Τάσος Κουμπέτσος ρίχτηκαν στη «μάχη» των Πόντων και μετά από 120 στροφές και 12 ενδιάμεσα σπριντ ο πρώτος κατέκτησε άλλη μια φανέλα πρωταθλητή Ελλάδος και το χρυσό μετάλλιο!

Την Κυριακή, τα αδέρφια Βολικάκη συμμετείχαν στο αγώνισμα του Μάντισον ως ομάδα και το μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο! Με ένα ξεκόλλημα σχεδόν από τη δεύτερη στροφή πήραν 20 πόντους για το πιάσιμο στροφής του πελοτόν και αύξησαν κι άλλο τον ρυθμό κάνοντας στο τέλος πέντε συνολικά πιασίματα στροφής στους υπόλοιπους αντιπάλους τους! Ο 3ος ομαδικός τίτλος του Συλλόγου ήταν γεγονός και με την πρόκριση του Χρήστου Τσερεντζούλια στον τελικό του Κέιριν λίγο μετά ο Παναθηναϊκός εξασφάλιζε και μαθηματικά την 1η θέση και της γενικής βαθμολογίας του πρωταθλήματος! Ο Τσερεντζούλιας τερμάτισε 5ος στον τελικό εν μέσω πανηγυρισμών και το πρωτάθλημα πίστας «βάφτηκε» πράσινο μετά από 27 ολόκληρα χρόνια!

Άλλωστε, στην κατηγορία γυναικών η Κωνσταντίνα Λεπενιώτη και Άντζια Βαφέα σήκωσαν μόνες το «βάρος» της διάκρισης της ομάδας και με μια 5η θέση για τη Λεπενιώτη στην ατομική καταδίωξη των 3000μ., σε συνδυασμό με την 6η θέση της Βαφέα στο ίδιο αγώνισμα, μια 6η θέση στο Σκρατς και μια 5η στο Κέιριν, αμφότερες της Λεπενιώτη, η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού έκανε την καλύτερη συγκομιδή στην ιστορία της!