Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2017

Με τις επιστροφές θα είναι πανέτοιμος

Ο Παναθηναϊκός αν και ανέτοιμος ακόμα δυσκόλεψε την Ούνιξ, αλλά ηττήθηκε τελικά με 63-65. Εξαιρετική εμφάνιση για Ρίβερς, Όγκαστ και Ντένμον, κακός ο Μποχωρίδης.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (1-7) αλλά με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 6-7 με ένα τρίποντο του Ντένμον και με ένα καλάθι του Όγκαστ. Με νέο σερί, η Ούνιξ έκανε το 6-14 για να λήξει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 10-16 για τους φιλοξενούμενος.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (16-16) με δύο τρίποντα των Ρίβερς και Λοτζέσκι. Όμως η Ούνιξ με νέο σερί προηγήθηκε με 10 πόντους (16-26). Με αλλεπάλληλα καλάθια και των δύο ομάδων το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 34-34.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τάπα του Γκιστ και στην επόμενη φάση με κάρφωμα του ιδίου μετά από ασίστ του Ντένμον. Η Ούνιξ κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα 6 πόντων (41-47) όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το σκορ ισόπαλο (47-47).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον Παναθηναϊκό να μην σκοράρει για 4 λεπτά και την Ούνιξ να κάνει ένα σερί 0-6 (47-53). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι (51-53). Οι Ρώσοι δεν πανικοβλήθηκαν και με νέο σερί (0-6) έκαναν το σκορ 51-59. Το τριφύλλι αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι (57-59) και το τελευταίο λεπτό του αγώνα πήρε δραματική μορφή. Η Ούνιξ με 2 βολές έκανε το 57-61, ο Ντένμον με πολύ ωραίο καλάθι μείωσε πάλι στους 2 (59-61), όμως οι φιλοξενούμενοι με 1/2 βολές ανέβασαν την διαφορά στους 3 (59-62).

Ο Παναθηναϊκός με 1/2 βολές έκανε το 60-62 όμως στην επαναφορά η Ούνιξ πέτυχε καλάθι και φάουλ κάνοντας το σκορ 60-65, 11.8 δεύτερα πριν το τέλος. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε τρίποντο με τον Λοτζέσκι διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ σε 63-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 12 (3/4 διπ., 2/4 τριπ), Μποχωρίδης 3 (3 ασ), Ντένμον 14 (2/2 διπ, 2/6 τρ, 4/4 βολ, 4 ριμπ, 6 ασ), Γκιστ 3, Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ, Όγκαστ 11 (5/7 διπ, 1/3 βολ, 3 ριμπ), Λοτζέσκι 8 (1/2 διπ, 2/5 τρ), Μήτογλου 3