Κατάθλιψη...

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός, έγινε... έρμαιο στις ορέξεις του Παναιτωλικού και διασύρθηκε στο Αγρίνιο, με το τελικό 2-0 να είναι... κολακευτικό για τους «πράσινους»! Νέοι τραυματισμοί για Τσάβες και Βιγιαφάνιες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, έχοντας μεν την μπάλα στα πόδια του στα πρώτα λεπτά αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των γηπεδούχων. Βέβαια στο 8' θα μπορούσε να έρθει το γκολ, όταν ο Βιγιαφάνιες πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και γύρισε την μπάλα στον Μολίνς, με τον Μαρινάκη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να απομακρύνει.

Στο επόμενο δεκάλεπτο είχαμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να γίνει απειλητική. Αυτό το κατάφερε ο Παναιτωλικός για πρώτη φορά στο 20', όταν και ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Ρότσα έκανε την κούρσα και γύρισμα και ο Μάζουρεκ με δυνατό αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου για το 1-0. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά το σουτ του Μολίνς στο 22' πέρασε άουτ.

Στο 33' υποδείχτηκε επιθετικό φάουλ του Σουηδού, προτού πιάσει μια καλή κεφαλιά και αναγκάσει τον Κυριακίδη να κάνει μια δύσκολη απόκρουση. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις. Στο 36' Μολίνς και Χίλιεμαρκ συνεργάστηκαν ωραία, αλλά το σουτ του πρώτου πέρασε αρκετά άουτ.

Το τριφύλλι θα μπορούσε να σκοράρει από το... πουθενά στο 40', όταν ο Λουντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως πάτησε την μπάλα και έπεσε κάτω, χάνοντας την ευκαιρία. Στην εξέλιξη της φάσης οι «πράσινοι» κέρδισαν φάουλ, με τον Χίλιεμαρκ να το εκτελεί και τον Κυριακίδη να μπλοκάρει μια κεφαλιά αμυντικού του, που έφυγες προς τα πίσω.

Ο Αντρές Τσάβες πέρασε αντί του Άλτμαν για το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία στο 47'. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μολέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 50' ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση στη κεφαλιά του Κλέσιο. Στο 52' το τριφύλλι έφυγε ωραία στην κόντρα, αλλά το σουτ του Μολίνς πέρασε λίγο έξω.

Το ματς είχε γίνει... ροντέο και οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά στο 55', όταν ο Μολίνς βρήκε με εξαιρετικό τακουνάκι τον Λουντ, το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης έφυγε στην κόντρα ο Παναιτωλικός, με τον Κλέσιο να προλαβαίνει κακή έξοδο του Βλαχοδήμου αλλά να πλασάρει μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία και στο 60', όταν ο Μάζουρεκ βρήκε με τακουνάκι τον Μαρινάκη, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει σε τετ-α-τετ τον Βλαχοδήμο.

Ο Ουζουνίδης προσπάθησε να ανεβάσει την ομάδα του, περνώντας στο 64' τον Μουνιέ αντί του Λουντ, όμως ένα λεπτό μετά ήρθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Ρότσα έκανε την εντυπωσιακή ενέργεια και γύρισε στον Κλέσιο, ο οποίος με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό έγιναν ακόμα χειρότερα στο 70', όταν ο Τσάβες αποχώρησε τραυματίας και άφησε την θέση του στον Χατζηγιοβάνη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα μάλιστα τραυματίστηκε και ο Βιγιαφάνιες, που αναγκάστηκε να παραμείνει στο γήπεδο αφού είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός μέχρι την λήξη του αγώνα ήταν να απειλήσει στο 89' με μια κεφαλιά του Μολέδο, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Μολέδο, Κουρμπέλης, Χουλτ, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Λουντ (64' Μουνιέ), Βιγιαφάνιες, Άλτμαν (46' Τσάβες, 70' Χατζηγιοβάνης), Μολίνς