Κυριακή, 17 Σεπτεμβρίου 2017

Επιτέλους... νίκη!

Ένας Παναθηναϊκός που για πρώτη φορά φέτος θύμισε... ομάδα, κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 1-0 επί του Απόλλωνα. Σκόρερ ο Άλτμαν, ντεμπούτο για Σιλά, ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο η πρώτη φάση του ματς άνηκε στον Απόλλωνα, με ένα σουτ πίσω από το κέντρο του Καστιγιέχος, που μπλόκαρε εύκολα ο Βλαχοδήμος. Στο 16' ο Λουντ πέρασε όποιον παίκτη βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Τσόβιτς. Οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά στο 18', με σουτ του Άλτμαν που μπλόκαρε ο Τσόβιτς.

Στο 26' είχαμε ακόμη μια καλή στιγμή, με τον Χίλιεμαρκ να κατεβάζει όμορφα την μπάλα αλλά να επιχειρεί κακό σουτ. Το γκολ ήρθε τελικά στο 32', όταν ο Σουηδός εκτέλεσε το κόρνερ και ο Άλτμαν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 38'  ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Σιατραβάνη να κάνει την προβολή και τον Κολοβέτσιο να διώχνει την τελευταία στιγμή. Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, ο Τσόβιτς απέκρουσε το σουτ του Άλτμαν στο 45', ενώ νωρίτερα ο επόπτης είχε σταματήσει με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Μπάμπιαρζ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για το τριφύλλι, αφού ο Λουτσιάνο πήρε την θέση του Μουνιέ. Στο 47' ο Μπάμπιαρζ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Βλαχοδήμο να τον κερδίζει στο τετ-α-τετ, ενώ το φάουλ του Καστιγιέχος στο 51' -μετά από ανόητη ενέργεια του Κουτρουμπή- πέρασε άουτ. Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήρθε στο 52', με τους Λουτσιάνο και Άλτμαν να συνεργάζονται ωραία, και το πλασέ του Βραζιλιάνου να περνάει λίγο άουτ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Τσάβες να αντικαθιστά τον Μολίνς στο 66' και τον Σιλά τον Κουτρουμπή στο 73'. Η επόμενη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 81', με το σουτ του Άλτμαν να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Τσόβιτς. Στο 83' χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Χίλιεμαρκ να εκτελεί το φάουλ και τον Άλτμαν να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το τριφύλλι συνέχισε να απειλεί, με το σουτ του Χίλιεμαρκ να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ στο 87'.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, η κεφαλιά του Άλτμαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε άουτ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 3 βαθμούς.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Κουτρουμπής (73' Σιλά), Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Λουντ, Χίλιεμαρκ, Άλτμαν, Μουνιέ (46' Λουτσιάνο), Μολίνς (66' Τσάβες)