Αρκούσε ο κόσμος και ένα... τρίλεπτο!

Ο παλμός που έδωσε ο κόσμος που γέμισε την Λεωφόρο αλλά και ένα... εκρηκτικό τρίλεπτο στο ξεκίνημα, ήταν αρκετά ώστε το τριφύλλι να επανέλθει στα νικηφόρα αποτελέσματα! Χίλιεμαρκ και Μολίνς οι σκόρερ, φοβερή παρουσία στην εξέδρα!

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει νωχελικά στο παιχνίδι, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα, με τους «πράσινους» να κάνουν αρκετά λάθη. Ωστόσο, ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» το ματς, με τους Σουηδούς του τριφυλλιού να παίρνουν την κατάσταση στα... πόδια τους.

Αρχικά, οι «πράσινοι» έφυγαν σε μια υπέροχη αντεπίθεση, με τον Χουλτ να κάνει την σέντρα από αριστερά και τον Χίλιεμαρκ με κεφαλιά -και με την συμβολή αντίπαλου αμυντικού- να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Βιγιαφάνιες ανατράπηκε λίγο έξω από την περιοχή από τον Μαυροπάνο, σε μια φάση που ο διαιτητής έπρεπε να βγάλει την κόκκινη και δεν το έπραξε.

Ο Μολίνς ανέβαλε την εκτέλεση του φάουλ και την έστειλε... συστημένη στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0. Ο Παναθηναϊκός απείλησε και στο 17', με τον Βιγιαφάνιες να κάνει την σέντρα-σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» έριξαν την απόδοσή τους, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να πάρουν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Χαλκιαδάκης ήταν αυτός που απείλησε από πλευράς ΠΑΣ, αρχικά στο 24' με δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος, και εν συνεχεία στο 44', με σουτ που έδιωξε ο Μολέδο. Ενδιάμεσα, ο Βραζιλιάνος είχε υποπέσει σε ένα σοβαρό λάθος στο 28', με τον Κολοβέτσιο όμως να προλαβαίνει να πετάξει την μπάλα κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε αποφασισμένος να διευρύνει το προβάδισμά του. Στο 51' οι Χίλιεμαρκ και Μολίνς συνεργάστηκαν όμορφα, κερδίζοντας τελικά ένα κόρνερ, ενώ στο 55' ο Χουλτ έκανε την σέντρα, ο Βιγιαφάνιες κατέβασε με το στήθος και ο Μολέδο εκτέλεσε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να φανει επικίνδυνος στο 58', αλλά ο Χουλτ με ένα εκπληκτικό τάκλιν σταμάτησε τον Γιάκο που έβγαινε σε τετ-α-τετ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ουζουνίδης πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Λουντ να περνάει αντί του Όμρι Άλτμαν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα ευκαιρία στο 61', με τον επόπτη να υποδεικνύει λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Σολτάνι, αλλά τον παίκτη να έχει έτσι κι αλλιώς πλασάρει άουτ. Ένα λεπτό μετά, Λουντ και Χουλτ συνεργάστηκαν καταπληκτικά, η μπάλα έφτασε στον Χίλιεμαρκ αλλά αυτός σούταρε πολύ άσχημα, στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ.

Στο 67' Λουντ και Μολίνς συνεργάστηκαν ξανά, με το σουτ του τελευταίο να καταλήγει κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Μουνιέ πέρασε στην θέση του Βιγιαφάνιες, ενώ στο 69' η σέντρα του Χουλτ πέρασε ανεκμετάλλευτη, αφού δεν κατάφερε κανείς να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 70' ο Μολίνς εκτέλεσε απ'ευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να πηγαίνει κόρνερ.

Από την εκτέλεση ο Σιλά πήρε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Μολέδο δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Στο 78' ο Μαρίνος Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Χρήστο Δώνη να περνάει στην θέση του Χίλιεμαρκ.

Στο 81' το τριφύλλι απείλησε ξανά, όταν Μολίνς και Λουντ συνεργάστηκαν ωραία αλλά το σουτ του Φινλανδού από πλάγια θέση κατέληξε... πλάγιο στην άλλη μεριά. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το 2-0 και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη, που τον οδήγησε στους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (78' Δώνης), Άλτμαν (60' Λουντ), Βιγιαφάνιες (68' Μουνιέ), Μολίνς