Πέμπτη, 24 Αυγούστου 2017

Το ταξίδι τελείωσε στο Μπιλμπάο

Το τριφύλλι πραγματοποίησε μια αξιοπρεπή εμφάνιση, είχε δοκάρι με τον Τσάβες και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Λουτσιάνο και τελικά γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, μένοντας εκτός ομίλων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι, βλέποντας τους παίκτες της Μπιλμπάο να παίρνουν την κατοχή και να κάνουν με το «καλημέρα» το παιχνίδι τους. Η πρώτη καλή στιγμή θα μπορούσε να έρθει στο 10', αλλά ο Κόρντομπα δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα στην καταπληκτική σέντρα του Σαν Χοσέ. Το τριφύλλι δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου μπάλα και στο 14' ο Αντούριθ «προειδοποίησε», στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, με τον Λαπόρτ να αστοχεί στην επαναφορά.

Το γκολ για τους Βάσκους ήρθε τελικά στο 24', όταν η τριπλέτα Αντούριθ - Σουσαέτα - Μιουναΐν «έκρυψε» την μπάλα και ο τελευταίος την «εμφάνισε» στα δίχτυα του Βλαχοδήμου με κοντινή προβολή. Από το γκολ και μετά ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, ισορρόπησε την κατοχή και έφτιαξε τις δικές του καλές ευκαιρίες.

Στο 30' το σουτ του Καμπέθας κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε κι αυτό που επιχείρησε στο 32'. Στο 38' ο Λουτσιάνο έβγαλε μια καταπληκτική σέντρα για τον Καμπέθας, αλλά ο αμυντικός της Μπιλμπάο έβαλε τελευταία στιγμή το κεφάλι του και του πήρε την «μπουκιά» από το στόμα!

Η μεγαλύτερη φάση για το τριφύλλι ήρθε στο 41', όταν ο Λουντ βρήκε τον Τσάβες που σημάδεψε με υπέροχο αριστερό το δοκάρι, με τον Καμπέθας να στέλνει την μπάλα πολύ άουτ στην επαναφορά. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν το σουτ του Λουτσιάνο που έφυγε έξω, στο 42'.

Η Μπιλμπάο ξεκίνησε πολύ καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αντούριθ να απειλεί στο 47' με σουτ που κόντραρε και κατέληξε άουτ. Στο 51' η κεφαλιά του ίδιου παίκτη πέρασε άουτ, ενώ στο 55' ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ του Σαν Χοσέ. Από εκεί και μετά το τριφύλλι ισορρόπησε ξανά το ματς και πήρε κάποια μέτρα, ενώ στο 61' ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Τσάβες. Στην εξέλιξη της φάσης η Μπιλμπάο έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει το σουτ του Κόρντομπα.

Στο 66' ο Ουζουνίδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας τους Μόλινς και Άλτμαν αντί των Καμπέθας και Λουντ, σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του όσο το δυνατόν πιο απειλητική για να πετύχει κάποιο τέρμα. Αυτή που έφτασε πάντως πολύ κοντά στο γκολ ήταν η Μπιλμπάο, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να βγάζει τον Αντούριθ απέναντι από τον Βλαχοδήμο και τον τελευταίο να πλασάρει άουτ, στο 71'.

Το σουτ του Λουτσιάνο στο 73' πέρασε πολύ έξω, ενώ 1 λεπτό μετά ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Δώνη να αντικαθιστά τον κουρασμένο Τσάβες. Στο 77' ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πετύχει το γκολ, με τον Μόλινς να κάνει μια καταπληκτική ενέργεια και να γυρίζει την μπάλα, εκεί όπου δεν πρόλαβε κανένας «πράσινος» να σουτάρει.

Το τριφύλλι είχε την ευκαιρία και στο 87', με τους Χουλτ και Άλτμαν να συνεργάζονται ωραία, τον Ισραηλινό να βρίσκει τον Λουτσιάνο σε θέση βολής και τον Βραζιλιάνο να σουτάρει απελπιστικά άουτ. Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ερερίν να μπλοκάρει το σουτ του Μόλινς.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ (66' Άλτμαν), Καμπέθας (66' Μόλινς), Λουτσιάνο, Τσάβες (74' Δώνης)