Σάββατο, 19 Αυγούστου 2017

Που ήσουνα, που έφτασες...

Το τριφύλλι προσπάθησε με την Μπιλμπάο και ήταν κοντά στο να πετύχει μία ιστορική νίκη, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία των Ισπανών. Βίοι αντίθετοι για έναν σύλλογο που μόλις λίγα χρόνια νωρίτερα (2009-10) έκανε... το ακριβώς αντίθετο.

Φεβρουάριος 2010. Η πράσινη αρμάδα, που την περασμένη χρονιά (2008-09) είχε αλώσει τη Βρέμη (0-3 την Βέρντερ) και το Μιλάνο (0-1 την Ίντερ του Μουρινιο που σήκωσε το τρόπαιο την επόμενη χρονιά) αντιμετωπίζει για την φάση των 32 του Europa League την Ρόμα του Μέξες, του Τότι, του Πιζάρο, του Βούσινιτς του Μπαπτίστα.

Ο πρώτος αγώνας στην Αθήνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ είναι  πολύ δύσκολος με το «καλησπέρα». Η Ρόμα προηγείται με υπέροχο γκολ του Βούτσινιτς στο 29'. Όμως το τριφύλλι αντιδρά. Ισοφαρίζει στο 67' με τον Σαλπιγγίδη και περιμένει μήπως κάνει την ολική ανατροπή για να πάει στην Ρώμη σαν νικητής.

Όμως η Ρόμα δίνει ένα χτύπημα-«μαχαιριά», καθώς στο 81' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι κάνει το 1-2. Το ΟΑΚΑ παγώνει προς στιγμήν καθώς το φάσμα της ήττας πλανάται για τα καλά. Πόσο εύκολο είναι να κερδίσεις ιταλική ομάδα που προηγείται εκτός έδρας με 1-2 στο 81; Και όμως.

Το τριφύλλι αντιδρά εκ νέου και σε 5 λεπτά πετυχαίνει 2 γκολ που άλλαξαν την ροή του αγώνα και τον νικητή. Πρωτα στο 84' ο Λάζαρος ισοφαρίζει τον αγώνα (2-2) ενώ 5 λεπτά αργότερα, στο 89', ο Τζιμπρόλ με έξοχη κεφαλιά «γράφει» το τελικό 3-2 αφήνοντας τους Ρωμαίους αποσβολωμένους.

Ελάχιστοι πίστευαν ότι στη ρεβάνς (μια εβδομάδα αργότερα) ο Παναθηναϊκός δεν θα δεχόταν τέρμα και θα έβγαζε έξω από την διοργάνωση την Ρόμα. Μία απλή ήττα με 1-0 ήταν αρκετή για να τον αποκλείσει. Στο Ολίμπικο έτσι ακριβώς ξεκίνησε ο αγώνας. Η Ρόμα βρέθηκε πάλι μπροστά στο σκορ στο 11', με τον Άρνε Ρίισε και το τριφύλλι έψαχνε αντίδραση.

Και την βρήκε. αν και με τον αρχηγό της εθνικής Βραζιλίας (Ζιλμπέρτο Σίλβα) στον πάγκο και να μπαίνει στο 72', «ΑΛΩΝΟΝΤΑΣ» ΤΗΝ ΡΩΜΗ ΣΕ 6 ΛΕΠΤΑ. Δράστες, ο Σωτήρης Νίνης που κέρδισε το πέναλτι που το αξιοποίησε ο Τζιμπρίλ στο 40', ενώ με ένα σουτ κεραυνό «έγραψε» το 1-2 στο 44' και φυσικά ο Τζιμπρίλ, που με προσωπική σφραγίδα έγραψε το 1-3 μετά από μπαλιά «διαβήτη» του Νίνη, ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ (το 1-0 έγινε 1-3) σε μόλις 6 λεπτά!

Σε δύο αγώνες με δυνατότερο αντίπαλο το τριφύλλι πέτυχε ΟΧΙ ΜΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 6 ΛΕΠΤΩΝ. Μία εντός έδρας όπου το 1-2 έγινε 3-2 στο 84' και στο 89', αλλά και μία εκτός έδρας όπου το 1-0 έγινε 1-3 σε 6 λεπτά (39'-45').