Πέμπτη, 17 Αυγούστου 2017

Ολική κατάρρευση

Το τριφύλλι πραγματοποίησε μια «μαγική» εμφάνιση για 65 λεπτά, προηγήθηκε 2-0 με τα υπέροχα γκολ των Λουντ και Καμπέθας όμως δέχτηκε 3 γκολ σε 7 λεπτά και γνώρισε μια πικρή ήττα! Καταπληκτικοί Ζέκα, Χουλτ και Λουντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το «καλημέρα» δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του και να εκμεταλλευτεί την ώθηση που του έδινε ο κόσμος. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μόλινς έκανε την κεφαλιά και ο Άλτμαν προσπάθησε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας, χωρίς όμως να την προλάβει. Στο 6', και από μια αναστάτωση στην περιοχή των Βάσκων, ο Κουτρουμπής βρέθηκε σε θέση βολής, όμως την τελευταία στιγμή του έβαλαν την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έλεγχαν το παιχνίδι, με την κατοχή να είναι υπέρ τους και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν χώρους και διαδρόμους προς την εστία του Βλαχοδήμου. Στο 25' ο Καμπέθας δοκίμασε το αριστερό του, με την μπάλα να περνάει πολύ ψηλά, ενώ στο 29' ήρθε το πολυπόθητο γκολ. Ο Μόλινς πήρε την κεφαλιά και ο Λουντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, πλασάροντας εύστοχα με το δεξί πόδι για το 1-0!

Οι «πράσινοι» διατήρησαν και μετά το γκολ τα ηνία του αγώνα, ενώ προσπάθησαν να απειλήσουν στο 32', με την κεφαλιά του Μολέδο από φάουλ του Λουντ να περνάει άουτ. Η πρώτη ευκαιρία για την Μπιλμπάο ήρθε στο 40', όταν ο Μολέδο πρόλαβε τελευταία στιγμή να διώξει σε κόρνερ, προτού ο επερχόμενος παίκτης της Αθλέτικ στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ένα φάουλ των Βάσκων από πλάγια θέση πέρασε άουτ, δίχως να προκαλέσει ανησυχία στο τριφύλλι.

Στο 51' ο Λουτσιάνο πήρε την θέση του Όμρι Άλτμαν, με τον Βραζιλιάνο να χάνει μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό μετά, όταν το πλασέ του με το αριστερό πέρασε λίγο άουτ. Στο 53' ο Καμπέθας σούταρε από μακριά με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε το 2-0! Ο Λουντ πήρε την μπάλα και έκανε μια καταπληκτική ενέργεια, «στρώνοντας» την μπάλα στον Μπράιαν Καμπέθας που με δυνατό αριστερό την έστειλε στα δίχτυα.

Μετά το 2-0 η Μπιλμπάο ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, κέρδισε κατά κράτος την μάχη της μεσαίας γραμμής και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή σε 6 λεπτά. Στο 68' ο Αντούριθ και στο 71' ο ΝτεΜάρκος πέτυχαν δύο πανομοιότυπα γκολ, ενώ στο 74' οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι και ο Αντούριθ έκανε το 2-3. Ενδιάμεσα ο Ουζουνίδης είχε αντικαταστήσει τον Γκιγιέρμο Μόλινς με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, σε μια προσπάθεια να «ξυπνήσει» τους παίκτες του.

Στο 76' ο Ζέκα έφτασε πολύ κοντά στο 3-3, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ ο Ερερίν δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 77'. Στο 84' ο Μαρίνος Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Χρήστο Δώνη να παίρνει την θέση του σκόρερ του δεύτερου τέρματος, Μπράιαν Καμπέθας.

Η μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού για την ισοφάριση ήρθε στο 90', όταν ο Λουντ έβγαλε τον Δώνη στο τετ-α-τετ, αλλά ο Ερερίν απέκρουσε το πλασέ του Έλληνα χαφ. Στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει την εκπληκτική εμφάνιση μέχρι το 65' αλλά εν τέλει να ηττάται με 2-3 και να κυνηγάει ένα... «θαύμα» για την πρόκριση στους ομίλους!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ρέις, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Καμπέθας (84' Δώνης), Άλτμαν (51' Λουτσιάνο), Μόλινς (72' Χατζηγιοβάνης)