Κέρδισε και τον... εαυτό του!

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός απώλεσε και πάλι σωρεία ευκαιριών, όμως με τα γκολ των Λουντ και Καμπέθας ανέτρεψε το... αυτογκόλ του Μολέδο και πήρε δίκαια την πρόκριση για τα πλέι-οφ του Europa League. «Μάγος» με τις αλλαγές του ο Ουζουνίδης!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, πιέζοντας από την αρχή τους Αζέρους και αποκτώντας από το πρώτο κιόλας λεπτό την κατοχή και τα ηνία του ματς. Η πρώτη φάση ήρθε στο 3ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Λουντ να περνάει πολύ άουτ. Στο 9' οι «πράσινοι» έχασαν μια... αδιανόητη ευκαιρία, με τον Λουντ να γυρίζει την μπάλα και τον Άλτμαν να αστοχεί προ κενής εστίας, την ώρα που έκανε κίνηση προς την μπάλα και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης.

Η πίεση του τριφυλλιού συνεχίστηκε, με τον Ζέκα να κλέβει και να βγάζει στην κόντρα τον Μόλινς στο 13', με τους αμυντικούς της Καμπάλα να διώχνουν σε πλάγιο. Ένα λεπτό μετά ο εκπληκτικός Ζέκα έβγαλε μια φοβερή μπαλιά στον Άλτμαν, ο οποίος όμως καθυστέρησε, με την μπάλα να καταλήγει τελικά στον Μόλινς και τον Μπεζοτόσνι να διώχνει το σουτ του σε κόρνερ.

Στο 18' ο Άλτμαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά και ο Μόλινς έκανε την προβολή, όμως ο Μπεζοτόσνι μπλόκαρε. Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 26', με τον Ζέκα να βρίσκει πολύ όμορφα τον Μόλινς, τον Σουηδό να σουτάρει στην κίνηση και τον Μπεζοτόσνι να απομακρύνει για ακόμη μια φορά. Στο επόμενο λεπτό ο Λουντ δοκίμασε ξανά το αριστερό του, όμως η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 33'. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε την κούρσα και το γύρισμα, με τον Κουρμπανόφ να διώχνει σε κόρνερ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Στο 35' ο Χατζηγιοβάνης έκανε την εξαιρετική σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μολέδο πέρασε άουτ. Η μοναδική καλή στιγμή της Καμπάλα ήρθε στις καθυστερήσεις, με το σουτ του Μαλόουν να περνάει μόλις άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εντελώς διαφορετικό τρόπο, με την Καμπάλα να ξεκινάει καλύτερα και να μην επιτρέπει στο τριφύλλι να δημιουργήσει φάσεις. Μάλιστα, σε μια φάση διαρκείας, η Καμπάλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ του Μολέδο, με την μπάλα να μην... θέλει να φύγει από την περιοχή! Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να απαντήσουν άμεσα, αφού στο 56' ο Χουλτ έβγαλε μια καταπληκτική σέντρα αλλά ο Κουλιμπαλί έπιασε... αέρα από πλεονεκτική θέση.

Ο Ουζουνίδης προχώρησε στο 57' στην πρώτη του αλλαγή, με τον Λουτσιάνο να αντικαθιστά τον Άλτμαν. Η Καμπάλα μάλιστα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Μόνροουζ στο 59'. Στο 62' ο Καμπέθας πέρασε αντί του κουρασμένου Χατζηγιοβάνη, με τον Ουζουνίδη να μεταφέρει τον Λουντ δεξιά και τον νεοεισελθόντα δεξιά.

Με αυτό τον σχηματισμό το τριφύλλι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και έφτασε πολύ γρήγορα στην ανατροπή. Το 1-1 ήρθε στο 63' με δυνατό σουτ του Λουντ έπειτα από κεφαλιά του Μόλινς, ενώ στο 67' ο Καμπέθας έκανε το 1-2 με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά το πλασέ του Λουντ στο 71' κόντραρε την τελευταία στιγμή και κατέληξε κόρνερ.

Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και έχασε νέα τεράστια ευκαιρία στο 79', με τον Λουτσιάνο να αργεί να βρει τον Μόλινς και στην συνέχεια τους δύο παίκτες να μπερδεύονται. Στο 81' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Νούνο Ρέις να περνά αντί του Μόλινς, ενώ στο 82' χάθηκε νέα απίστευτη ευκαιρία. Αρχικά ο Καμπέθας νικήθηκε από τον Μπεζοτόσνι στο τετ-α-τετ, ενώ μετά από γύρισμα του Ζέκα ο Λουντ αστόχησε σε προβολή προ κενής εστίας.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με το τριφύλλι να παίρνει την πρόκριση για τα πλέι-οφ του Europa League, όπου αύριο θα μάθει τον αντίπαλό του.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (62' Καμπέθας) , Άλτμαν (57' Λουτσιάνο), Μόλινς (80' Ρέις)