Η... πορεία προς τους ανίσχυρους και την Μπιλμπάο!

Η τύχη έδειξε το... σκληρότερο πρόσωπό της στον Παναθηναϊκό, που για δύο γκολ σε... νεκρό χρόνο και ένα από απίστευτη τύχη βρέθηκε στους ανίσχυρους της σημερινής κλήρωσης και καλείται να αντιμετωπίσει την Μπιλμπάο.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν 7 αποκλεισμούς ισχυρότερων ομάδων για να βρεθεί στο γκρουπ των ισχυρών της σημερινής κλήρωσης. Οι έξι ήρθαν και όλα έδειχναν πως θα έρθει και ο έβδομος, αφού η Μίντιλαντ με την Άρκα ήταν στο 1-1, με το σκορ αυτό να δίνει την πρόκριση στους Πολωνούς. Ωστόσο, η Μίντιλαντ σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και προκρίθηκε αυτή.

Έτσι, η θέση του Παναθηναϊκού θα κρινόταν από το αποτέλεσμα του αγώνα Μπράγκα - ΑΪΚ, με τους «πράσινους» να θέλουν πρόκριση των Σουηδών. Η ΑΪΚ προηγούταν 0-1 (1-1 το πρώτο ματς), όμως στο 74' η Μπράγκα ισοφάρισε από μια... απίστευτη γκάφα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Το ματς πήγε στην παράταση και όλα έδειχναν πως θα πάει και στα πέναλτι. Όμως, ένα νέο τυχερό γκολ της Μπράγκα σε... νεκρό χρόνο, έδωσε την πρόκριση στους Πορτογάλους και έστειλε το τριφύλλι στους ανίσχυρους, με αποτέλεσμα να κληρωθεί σήμερα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.