Κυριακή, 27 Αυγούστου 2017

Γλίτωσε τα χειρότερα

Εμφανώς κουρασμένος από την προσπάθεια στον εκτός έδρας αγώνα με την Μπιλμπάο, ο Παναθηναϊκός απώλεσε άλλους 2 βαθμούς, έχασε και τον Ευαγγέλου με αποβολή και πλέον μένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας αφού «έσβησε» την τιμωρία των -2 βαθμών που τον συνόδευε.

Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός 0-0

Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, με πούλμαν έφτασε η αποστολή του Λεβαδιακού για τον αγώνα, με πούλμαν παρατάχτηκε σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός -απόντων των Κουρμπέλη - Βιγιαφάνιες- ήταν σχεδόν αδύνατον να δημιουργήσει παιχνίδι και να διασπάσει την διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων. Τα σουτ των Ζέκα, Λουντ και Άλτμαν ήταν τα αξιοσημείωτα για το τριφύλλι από πλευράς ευκαιριών.

Ο Λεβαδειακός εμφανίστηκε μετά το 30ο λεπτό, όμως σε 2-3 περιπτώσεις φανέρωσε τις αμυντικές αδυναμίες του τριφυλλιού, καθώς ο Ευαγγέλου ήταν αδύνατον να αναχαιτίσει τους αντίπαλους επιθετικούς αφού υστερούσε σε όγκο αλλά και σε ταχύτητα και χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα (στο 37') σε ένα από αυτά τα μαρκαρίσματα. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στο τριφύλλι, με την προσπάθεια του Κουλιμπαλί να καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Τσάβες πέρασε στην θέση του Καμπέθας. Η απειρία του Ευαγγέλου στοίχισε στο τριφύλλι καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 49', σε μία φάση που δεν εκτίμησε σωστά στο κέντρο του γηπέδου.

Ο Λεβαδειακός «ξεθάρεψε» και απείλησε στο 53' με νέο λάθος της «πράσινης» άμυνας όταν σε βαθιά μπαλιά από τον χώρο του κέντρου ο Βλαχοδήμος αντί να μπλοκάρει την μπάλα στην γραμμή της περιοχής την έδιωξε με το κεφάλι αλλά σε αντίπαλο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κερδίσουν κόρνερ. Στο 55' ο Κουλιμπαλί χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα επειδή έκανε τάκλιν και έδιωξε την μπάλα πριν από τον αντίπαλο επιθετικό, αλλά το φάουλ πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 64' σουτ του Λουτσιάνο με τον Επασί να μποκάρει εύκολα, ενώ στο 66' ο Λουντ αντίκρισε και αυτός την κίτρινη κάρτα σε διεκδίκηση μπάλας χωρίς να έχει πρόθεση να κάνει φάουλ στον αντίπαλο του. Στο 67' ο Γιόχανσον πέρασε στην θέση του Άλτμαν για να περάσει στην θέση του  αριστερού μπακ και να «μετακομίσει» ο Κολοβέτσιος δίπλα στον Κουτρουμπή. Στο 70 ο Μπραντάο απείλησε με κεφαλιά αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο 72' ο Χατζηγιοβάνης πέρασε στην θέση του Μολίνς, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν αλλά ο τελικό σουτ του Γιουσούφ από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα άουτ. Αμέσως μετά νέα ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Μπραντάο από εμφανή θέση οφσάιντ, με τον επόπτη να μην υποδεικνύει την παράβαση. Η κεφαλιά του Τσάβες ύστερα από εκτέλεση φάουλ δεν ανησύχησε τον Επασί, ενώ στο 87' νέα ευκαιρία του Λεβαδειακού με νέο λάθος του Βλαχοδήμου, που άφησε τον αντίπαλο επιθετικό να σουτάρει με την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα προς την πράσινη εστία.

Στο 89' ο Λουτσιάνο ζήτησε πέναλτι από μαρκάρισμα του Μεντί, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζεται», ενώ στο 90' ο Τσάβες έβαλε πλάτη τον αμυντικό σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Επασί ήταν σε ετοιμότητα. . Ο αγώνας τελείωσε  με 4 λεπτά καθυστερήσεων χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρία κάποια από τις δύο ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε κακή μέρα τους περισσότερους παίχτες, έχασε τον Ευαγγέλου, πλήρωσε την απειρία του Ευαγγέλου και τις κακές εκτιμήσεις του Βλαχοδήμου και η ισοπαλία κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Άλτμαν (67' Γιόχανσον), Μολίνς (72' Χατζηγιοβάνης), Ζέκα, Λουντ, Λουτσιάνο, Καμπέθας (46’ Τσάβες), Κολοβέτσιος, Ευαγγέλου, Κουλιμπαλί