Πέμπτη, 10 Αυγούστου 2017

Έχασε αγώνα και ...Κουλιμπαλί

Φιλική ήττα με 0-2 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την ελαφρά ταξιαρχία στο τελευταιο φιλικό πριν την αναμέτρηση με την Μπιλμπάο, με το τριφύλλι να ανησυχεί περισσότερο για τον τραυματισμό του Κουλιμπαλί, παρά για το αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναίκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο, Χουλτ, Κουτρουμπή, Ευαγγέλου, Κουλιμπαλί, Νούνο Ρέις, Κουρμπέλη, Καμπέσας, Λουντ, Λουτσιάνο και Μολίνς. Μόλις στο 2', ο Μόλινς ύστερα από σέντρα του Κουλιμπαλί έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι που έβγαλε δύσκολα ο Κόβιτς. Στο 19 και στο 23΄΄ δυο καλά σουτ του Ρέις πέρασαν ελάχιστα άουτ. Στο 21' κάθετη πάσα του Λουτσιάνο στον Καμπέσας με τον Ντάσιο να γλυτώνει τα χειρότερα για τον Απόλλωνα.

Το φιλικό άρχισε να παίρνει χαρακτήρα κανονικού αγώνα, όταν τα μαρκαρίσματα των παιχτών του Απόλλωνα ήταν στο «ψαχνό». Θύματα οι Λουτσιάνο και Νίκλας Χούλτ. Φυσικά η ατυχία δεν θα μπορούσε να μην δώσει το «παρών» στην αναμέτρηση και έτσι ο Κουλιμπαλί αισθάνθηκε σφίξιμο και στο 34' έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Κολοβέτσιο να περνάει στην θέση του. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στην επανάληψη οι Ζέκα, Μολέδο, Χατζηγιοβάνης, Πίσπας και Δώνης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Χουλτ, Μολινς, Ευαγγέλου Κουρμπέλη και Καμπέσας. Στο 52' σουτ του Λουτσιάνο έξω από τη περιοχή, ψηλά άουτ. Στο 58' αποχώρησε ο Λουντ και ο Άλτμαν πέρασε στη θέση του, στο 60' ο Βλαχοδήμος έδωσε την θέση του στον Κότσαρη, στο 72' ο Εμμανουηλίδης πέρασε στην θέση του Λουτσιάνο και στο 76' ο Μπουζούκης πέρασε στην θέση του Κουτρουμπή. Ο Παναθηναϊκός είχε μεν την κατοχή (74%-36%) αλλά χωρίς να απειλεί την αντίπαλη εστία αφού οι αλλαγές έκοψαν τον ρυθμό του αγώνα.

Έτσι, στο 85' ο Αλμπάνης «έγραψε» για τον Απόλλωνα το 0-1 με πλασέ από την μικρή περιοχή, ενώ στο 89' ο Ελμπάζ με ωραία εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής έγραψε το τελικό 0-2.