Δεν έφτανε ο «Comandante»!

Ένας κάκιστος και υποτονικός Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πλατανιά, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ντεμπούτο με γκολ για Τσάβες, τραυματίας ο Μολέδο, ξανά κάκιστη η διαιτησία!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο ματς, με τους Κρητικούς να κλείνουν καλά τους χώρους προς την περιοχή τους και να μην αφήνουν τους «πράσινους» να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν και την πρώτη καλή στιγμή, με το σουτ του Αγγελόπουλου στο 4' να κοντράρει στον Μολέδο και να καταλήγει κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 7', όταν ο Κολοβέτσιους άνοιξε την μπάλα στον Λουντ, αυτός την γύρισε παράλληλα στην περιοχή και ο Μόλινς από κοντά την έστειλα άουτ. Ο Πλατανιάς ήταν άριστα οργανωμένος αμυντικά κι έτσι οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη αδυνατούσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή.

Στο 19' ένα σουτ του Λουντ πέρασε πολύ ψηλά, ενώ στο 29' ο διαιτητής δεν έδωσε πεντακάθαρο φάουλ στον Καμπέθας -που θα ήταν και κάρτα- ελάχιστα έξω από την περιοχή. Ο Πλατανιάς απείλησε ξανά στο 40', με τον Βλαχοδήμο να διώχνει το σουτ του Ντεβέσα, ενώ το δεξί του Λουντ πέρασε άουτ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το τριφύλλι μπήκε κάπως καλύτερα και στο 49' έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ τον Μόλινς, ο οποίος έβγαλε τετ-α-τετ τον Λουτσιάνο. Για την ιστορία πάντως ο Βραζιλιάνος δεν σκόραρε παρά την υπόδειξη. Στο 55' ήταν η σειρά του Πλατανιά να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Βλαχοδήμο να κάνει μεγάλη επέμβαση στην κεφαλιά του Μπούτνικ.

Ο Μπούτνικ θα έπρεπε μάλιστα να αποβληθεί στο 61', μετά την «καρατιά» του στον Ροντρίγκο Μολέδο και ενώ είχε ήδη κίτρινη, με τον Παπαπέτρου πάντως να μην τον τιμωρεί. Δύο λεπτά αργότερα ο Ουζουνίδης προχώρησε στις πρώτες του αλλαγές, προκειμένου να ανεβάσει την ομάδα του, με τους Τσάβες και Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστούν τους Μόλινς και Λουντ.

Στο 68' δοκίμασε ένα σουτ ο Ζέκα, με τον Ομπερχάουζερ να μπλοκάρει, ενώ στο 70' ήταν η σειρά του Βλαχοδήμου να διώξει το απ'ευθείας φάουλ του Ντεβέσα. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 72', όταν ο Λουτσιάνο βρήκε υπέροχα τον Τσάβες κι αυτός με αριστερό πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα, πριν καν συμπληρώσει 10 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 72' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Δώνη να αντικαθιστά τον Λουτσιάνο.

Οι χαρές όμως δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Πλατανιάς «προειδοποίησε» στο 77', με τον Κολοβέτσιο να σώζει το τριφύλλι, και ισοφάρισε με προβολή του Κοροβέση στο 79'. Στο 83' ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Καρυπίδη, σε μια δύσκολη φάση, ενώ 1 λεπτό μετά ακυρώθηκε γκολ του Πλατανιά για επιθετικό φάουλ, σε μια επίσης δύσκολη φάση, οπού υπάρχει όμως φάουλ στον Μολέδο.

Από αυτή την φάση μάλιστα ο Βραζιλιάνος τραυματίστηκε και έφυγε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας τους «πράσινους» με 10 παίκτες. Στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με 1-1.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Κουτρουμπής, Γιόχανσον, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ (63' Χατζηγιοβάνης), Καμπέθας, Λουτσιάνο (74' Δώνης), Μόλινς (63' Τσάβες)