Πρώτο δείγμα, θετικό.

Με παρουσία 50 και πλέον «πράσινων» οπαδών, το τριφύλλι ήρθε ισόπαλο 0-0 με αντίπαλο την ουκρανική Ολεξάντρια. Καλή εμφάνιση για αυτό το χρονικό σημείο, ντεμπούτο για Άλτμαν και Κολοβέτσιο.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχτηκε με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Χουλτ, Ευαγγέλου, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί, αμυντικά χαφ τους Νούνο Ρέις και Κουρμπέλη, στα δύο άκρα τους Χατζηγιοβάνη και Άλτμαν και τον Λουντ λίγο πίσω από τον Πίσπα.

Στο 2' η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ο Χουλτ έκανε σέντρα και ο Πίσπας έπιασε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Στο 12' σουτ από τον Χουλτ, ψηλά άουτ. Στο 15' σουτ του Άλτμαν, άουτ. Στο 28' σουτ του Κουρμπέλη μετά από πάσα του Άλτμαν, άουτ. Στο 39' ψαλιδάκι του Χατζηγιοβάνη μπλόκαρε ο Ουκρανός τερματοφύλακας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για το τριφύλλι. Ο Κολοβέτσιος πέρασε στην θέση του Ευαγγέλου, ενώ στο 53' ο Ρινάλντι πήρε την θέση του Άλτμαν. Στο 58' η πρώτη αξιόλογη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου., με την συνεργασία Πίσπα Χατζηγιοβάνη χωρίς όμως να μπει η μπάλα στα δίχτυα. Στο 60' ήρθε η ώρα των αλλαγών. Εντός οι Βέμερ, Ζέκα, Δώνης, Μπουζούκης, Τελάντερ, Στάικος, ενώ αποχωρούν οι Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Ρέις, Λουντ και Πίσπας, ενώ στο 70' ο Κότσαρης πέρασε στη θέση του Στιλ. Τέλος, στο 75', οι Εμμανουηλίδης και Ευαγγέλου αντικατέστησαν τους Χουλτ και Χατζηγιοβάνη. Στο 83' η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα με ένα σλάλομ του Εμμανουηλίδη, που την τελευταία στιγμή κόπηκε.

Ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνευσε σχεδόν καθόλου από μια πιο έτοιμη αγωνιστικά ομάδα, είχε γρήγορες επιστροφές καλή αμυντική λειτουργία αλλά με την απουσία του Βιγιαφάνες και φυσικά χωρίς την προσαρμογή της ομάδας στην απουσία του Μπεργκ, δεν απείλησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο του. Περαιτέρω συμπεράσματα από το πρώτο φιλικό μόνο ο προπονητής μπορεί να εξάγει.

«Κερασάκι» στον αγώνα, οι «πράσινοι» οπαδοί που δεν σταμάτησαν να τραγουδάνε στην διάρκεια του αγώνα , ενώ στο 88' όπως σε κάθε εντός έδρας αγώνα τραγούδησαν τον ύμνο της ομάδας.