Παρασκευή, 14 Ιουλίου 2017

Ολοένα και καλύτερος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 την Γκεντσλερμπιρλιγκί, ολοκληρώνοντας αήτττητος τα φιλικά του στην Ολλανδία και δείχνοντας έτοιμος για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Μόλινς ο σκόρερ.

Mε τον Παναθηναϊκό ορεξάτο ξεκίνησε το τελευταίο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους με αντίπαλο την τούρκικη Γκεντσλερμπιρλιγκί, ομάδα που τερμάτισε 10η στο πρωτάθλημα της χώρας της. Οι «πράσινοι» έτρεξαν, πίεσαν και σκόραραν στο 6', όταν ο Άλτμαν με παλικαρίσιο τρόπο πάσαρε στον Μόλινς και αυτός μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Ο Σουηδός φορ σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις με τα πλάγια μπακ, καθώς Κουλιμπαλί και Χουλτ συνδυάζονταν καλά, με τους Χατζηγιοβάνη και Λουντ αντίστοιχα.
Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο του αγώνα και κινδύνεψε μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι μπήκαν δυνατότερα χωρίς όμως να απειλήσουν το τριφύλλι.
Ο Παναθηναϊκός έδωσε χρόνο σε όλους τους παίχτες και ξεκίνησε τις αλλαγές στο 63', όταν οι Ρέις, Μολέδο και Μολίνς πέρασαν εκτός, ενώ οι Δώνης, Ευαγγέλου και Πίσπας μπήκαν στο γήπεδο. Στο 65' ο Στιλ πέρασε αντί του Βλαχοδήμου, ενώ στο 68' πέρασαν οι Στάικος, Ρινάλντι, Τελάντερ στο ματς και οι Άλτμαν, Λουντ και Κολοβέτσιος στον πάγκο.

Ένα λεπτό νωρίτερα (67') δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Τούρκων, αλλά το πλασέ του Μούριτς έφυγε άουτ. Τέλος, στον χορό των αλλαγών στο 77' ο Μπουζούκης στη θέση του Χατζηγιοβάνη και στο 80' ο Βέμερ αντί του Κουλιμπαλί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός θύμισε τον Παναθηναϊκό του πρώτο ημιχρόνου καθώς ξαναπήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έτρεξε πίεσε και δημιούργησε.

Στο 82' ο Πίσπας ζήτησε πέναλτι όταν ήρθε σε επαφή με τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια με τον διαιτητή να μην δίνει την εσχάτη των ποινών. Στο 87' βαθιά μπαλιά στην πλάτη της τούρκικης άμυνας με τους και Ρινάλντι και Εμμανουηλίδη να έχουν το πλεονέκτημα, αλλά το σουτ του τελευταίου εξουδετέρωσε εύκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι τελευταίες φάσεις του αγώνα άνηκαν στο τριφύλλι όταν κέρδισε κόρνερ σε σέντρα του Πίσπα στο 90', που πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ δύο λεπτά αργότερα (92') σε ωραία αντεπίθεση του τριφυλλιού και συνδυασμό των Μπουζούκη-Εμμναουηλίδη η τελική σέντρα δεν βρήκε τον Ρινάλντι που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Καλύτεροι για ένα ακόμα αγώνα οι Χουλτ-Κουλιμπαλί-Λουντ ενώ ο Ζέκα ήταν πολύ καλός ανασταλτικά αλλά δεν βοήθησε στην ανάπτυξη της ομάδας. Πολύ καλές εντυπώσεις από Δώνη και Εμμανουηλίδη για ακόμα έναν αγώνα. Τέλος οι Άλτμαν και Μόλινς φαίνεται να «δένουν» σαν δίδυμο καθώς βρίσκονται όλο και πιο εύκολα στον αγωνιστικό χώρο. όλα αυτά χωρίς τις προσθήκες των Βιγιαφάνες-Λουτσιάνο που θα προσθέσουν ταχύτητα και αποτελεσματικότητα στην πράσινη επίθεση.