Νικητής κι ωραίος!

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη κυριάρχησε για 90 λεπτά απέναντι στην Καμπάλα, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά κέρδισε με 1-0 τους Αζέρους, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης! Μόλινς ο σκόρερ, δύο δοκάρια για τον Λουντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το «καλημέρα» καλύτερα στο παιχνίδι, δείχνοντας την πρόθεσή του να πιέσει και να μην αφήσει την Καμπάλα να «ανασάνει». Μόλις στο 6ο λεπτό ο Άλτμαν βρέθηκε σε θέση βολής μετά από μπαλιά του Λουντ, όμως το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Ένα λεπτό μετά απείλησε και ο Ζέκα, με αρκετά μακρινό σουτ και τον Μπεζοτόσνι να διώχνει με τις γροθιές. Το πολύ καλό διάστημα του τριφυλλιού συνεχίστηκε, με το φάουλ του Λουντ στο 10' να βρίσκει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να περνάει άουτ.

Μετά από αυτές τις χαμένες ευκαιρίες ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπους να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των Αζέρων. Το μακρινό σουτ του Λουντ στο 16' πέρασε πολύ άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά απείλησαν για πρώτη φορά και οι φιλοξενούμενοι, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς.

Το τριφύλλι προσπαθούσε να βρει διαδρόμους κυρίως από τα άκρα, με τον Χουλτ να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά και να κάνει... ό,τι θέλει από αριστερά αλλά τον Κουλιμπαλί να μην βρίσκει τον καλό του εαυτό και να δυσκολεύεται στις ενέργειες που επιχείρησε. Ωστόσο το παιχνίδι παιζόταν συνεχώς έξω από την περιοχή των Αζέρων και φαινόταν πως το γκολ ήταν... θέμα χρόνου να έρθει.

Αυτό έγινε τελικά στο 37', όταν ο Μόλινς κέρδισε πέναλτι για χέρι αντίπαλου αμυντικού και το εκτέλεσε εύστοχα, «γράφοντας» το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τον διαιτητή να σφυρίζει την λήξη δίχως καθόλου καθυστερήσεις και τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 1-0.

Το τριφύλλι μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, κλείνοντας τους φιλοξενόμενους στα καρέ τους και πιέζοντας για το δεύτερο γκολ. Στο 47' ο Άλτμαν εκτέλεσε το κόρνερ, με το σουτ του Κουλιμπαλί στην κίνηση να περνάει άουτ. Οι μεγάλες ευκαιρίες για τους «πράσινους» ήρθαν στην συνέχεια, με τον Μόλινς να χάνει το τετ-α-τετ απέναντι στον Μπεζοτόσνι στο 53' και το σουτ του Άλτμαν να κοντράρει και να περνάει κόρνερ δύο λεπτά μετά.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση μιας ώρας στο παιχνίδι, ο Λουντ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έφτασε απέναντι στον Μπεζοτόσνι, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει και αυτή την φορά. Στο 60' δοκίμασε την τύχη του και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, με το μακρινό του σουτ να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπεζοτόσνι.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού... καρδιοχτύπησαν στο 63' όταν είδαν την Καμπάλα να έχει δοκάρι, σε μια φάση που σταμάτησε πάντως για οφσάιντ. Ο Ουζουνίδης παρατήρησε πως οι παίκτες του έβγαζαν μια κούραση στο χορτάρι και στο 69' προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Λουτσιάνο και Καμπέθας να κάνουν το ντεμπούτο τους και να αντικαθιστούν τους Μόλινς και Χατζηγιοβάνη.

Το τριφύλλι ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και συνέχισε να απειλεί, με το φάουλ του Άλτμαν στο 73' να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπεζοτόσνι και το καταπληκτικό αριστερό του Λουντ να καταλήγει στο δοκάρι, στο 75'. Στο 82' ο Λουτσιάνο επιχείρησε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει, αλλά τον διαιτητή να υποδεικνύει άουτ. Ένα λεπτό μετά δοκίμασε να απειλήσει και ο Χουλτ, με την μπάλα να κοντράρει ξανά και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 87' ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον εξαιρετικό Όμρι Άλτμαν να βγαίνει και τον Χρήστο Δώνη να παίρνει την θέση του για να δώσει «ανάσες» στην μεσαία γραμμή. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 89', με τον Κουλιμπαλί να παίρνει την κεφαλιά και τον Λουτσιάνο να μην προλαβαίνει να την σπρώξει στο άδειο τέρμα. Στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουντ έκανε ένα σουτ, με τον Μπεζοτόσνι να αποκρούει εύκολα.

Έτσι ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 1-0 την Καμπάλα, σε ένα ματς όπου με βάση την εμφάνισή του έπρεπε να έχει πετύχει κι άλλα τέρματα. Όπως και να 'χει, το 1-0 του δίνει ένα σημαντικότατο προβάδισμα για την πρόκριση.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (69' Καμπέθας), Άλτμαν (87' Δώνης), Μόλινς (69' Λουτσιάνο)