Έτοιμος για...εκδίκηση!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με επιτυχία το τελευταίο του τεστ πριν τα παιχνίδια με την Καμπάλα, επικρατώντας με 2-1 της -σαφώς πιο έτοιμης- Άλκμααρ. Άλτμαν και Μόλινς οι σκόρερ.

Στο 5ο λεπτό σουτ του Χατζηγιοβάνη από μακριά η μπάλα άουτ, στο 15' ο Μόλινς έστρωσε στον Λουντ, ο οποίος σούταρε για να διώξει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Άλκμααρ, ενώ στο 17' ο Χατζηγιοβάνης θα σουτάρει από δεξιά με την μπάλα να καταλήγει εκ νέου άουτ.

Επόμενη καλή στιγμή στο 30', όταν σε συρτή επικίνδυνη σέντρα του Κουλιμπαλί, ο αμυντικός με προβολή έδιωξε την μπάλα (που έφτασε στον τερματοφύλακα) πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Μόλινς. Αμέσως μετά την διακοπή για να δροσιστούν οι παίχτες (31'), ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι όταν σε επέλαση του Λουντ υπήρξε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Ο Λουντ συνέχισε να απειλεί και στο 38' με νέο σουτ από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στο 41' ο -αρκετά δραστήριος- Χατζηγιοβάνης επέλεξε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Άλκμααρ, ενώ ο Κουλιμπαλί  έμπαινε δίπλα του στην μεγάλη περιοχή αμαρκάριστος. Στο 44', σε σέντρα του Άλτμαν,  ο Χατζηγιοβάνης ξανά από δεξιά μέσα στην περιοχή δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε με την μπάλα να περνάει άουτ.

Τελικά το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0, όταν στις καθυστερήσεις ο Κουλιμπαλί έστρωσε στον Άλτμαν και το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα της ολλανδικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άλλαξε φανέλα και απόδοση καθώς ξεκίνησε με ευκαιρίες. Στο 48' γυριστό του Άλτμαν άουτ, ενώ στο 50' κεφαλιά του Κουλιμπαλί ελάχιστα άουτ. Η επιβράβευση για το τριφύλλι θα έρθει λίγα λεπτά αργότερα, καθώς στο 58' ο Χουλτ με «γλυκιά» σέντρα θα βρει τον Μόλινς που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0.

Το προβάδισμα των 2 τερμάτων δεν κράτησε πολύ καθώς η Άλκμααρ στο 61' μείωσε με ωραίο συνδυασμό και σουτ του Στενγκς από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 70' ο διαιτητής αρνήθηκε νέο πέναλτι στον Παναθηναϊκό, όταν ο αμυντικός με προβολή βρήκε το πόδι του Μόλινς ενώ ετοιμαζόταν να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι.

Στο 71' ξεκίνησε ο «χορός» των αλλαγών. Νούνο Ρέις αντί Χατζηγιοβάνη, Μπράιαν Καμπέθας αντί Κουρμπέλη και Κολοβέτσιος στη θέση του Κουτρουμπή. Ο Καμπέθας αγωνίστηκε στην θέση του Χατζηγιοβάνη, μπροστά από τον Κουλιμπαλί. Στο 77' Δώνης και Ευαγγέλου πέρασαν στην θέσεις των Μολέδο και Άλτμαν, ενώ στο 78' ο Λουτσιάνο πέρασε στην θέση του Μόλινς. Στο 85' απείλησε η Άλκμααρ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 88' ο Εμμανουηλίδης πέρασε στην θέση του Λουντ.  Από το 88' μέχρι και την λήξη του αγώνα στο 90+3' δεν υπήρξε καμία αξιόλογη φάση.

Συμπερασματικά, ο Παναθηναϊκός για 65 λεπτά ήταν άνετος, δεν κινδύνεψε, έδειξε έτοιμος, αλλά μετά το 70' που έπεσε ο ρυθμός του αγώνα δεν έβγαλε τις ίδιες φάσεις πουείχε μέχρι τότε. Πολύ καλοί οι Χουλτ-Λουντ-Κουλιμπαλί, αξιόπιστοι επιθετικά καθώς σκόραραν εκ νέου οι Άλτμαν και Μόλινς ενώ τα δύο νέα αποκτήματα της ομάδας (Καμπέθας-Λουτσιάνο) στον λίγο χρόνο που αγωνίστηκαν δεν πρόλαβαν να δείξουν την αξία τους.