Βρίσκει τα πατήματά του

O Παναθηναϊκός στο δεύτερο φιλικό με αντίπαλο την Κορτράικ του Γιάννη Αναστασίου, εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και επιβλήθηκε με 2-1.

Ο Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Χουλτ, Κολοβέτσιο, Κουτρουμπή και Κουλιμπαλί, αμυντικά χαφ τους Ζέκα και Νούνο Ρέις, αριστερά τον Λουντ, δεξιά τον Χατζηγιοβάνη και τους Άλτμαν, Μολίνς στην επίθεση. Πριν την έναρξη του αγώνα εγκάρδια χειραψία μεταξύ των δύο προπονητών (πρώην και νυν του Παναθηναϊκού).

Στο 13' η πρώτη προσπάθεια για το τριφύλλι με τον Λούντ να πατάει περιοχή αλλά να μην γυρίζει την μπάλα όπως θα ήθελε. Στο 18' νέα καλή επίθεση για τους «πράσινους» με τον Κουτρουμπή να μην τελειώνει ιδανικά την φάση. Στο 23' εκτέλεση φάουλ από τον Άλτμαν με τον Μπρουζέσε να διώχνει δύσκολα.

Το 1-0 ήρθε τελικά στο 28', όταν ο Λουντ έκανε την σέντρα και ο Άλτμαν με κεφαλιά πέτυχε το γκολ που δικαιούταν -με βάση την εμφάνισή του- ανοίγοντας το σκορ. Η «απάντηση» της Κορτράικ ήρθε άμεσα, με τον Σεβαλιέ να κερδίζει με κεφαλιά του Βλαχοδήμο στο 32'. Η ομάδα του Αναστασίου μπορούσε κιόλας να προηγηθεί στο 37', αλλά ο Βλαχοδήμος με έξοδο πρόλαβε τον Λεπουά.

Τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, αφού ο ωραίος συνδυασμός των Χατζηγιοβάννη-Κουλιμπαλί και η προώθηση στην περιοχή του δεύτερου έφερε το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, μετά την ανατροπή του Κουλιμπαλί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μολίνς που ευστόχησε, παρά την προσπάθεια του Μπρουζέσε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις  δύο ομάδες αλλά και χωρίς ευκαιρίες. Στο 55' από το κόρνερ του Χατζηγιοβάννη, κεφαλιά του Κουλιμπαλί η μπάλα άουτ. Στο 56' ξεκίνησαν οι αλλαγές με τους Πίσπα, Δώνη και Ευαγγέλου να περνάνε στο γήπεδο και τους Ζέκα, Κολοβέτσιο και Άλτμαν να αποχωρούν. Στο 66' πέρασαν στον αγώνα και οι Μολέδο, Τελάντερ, Στιλ και Ρινάλντι στις θέσεις των Μολίνς, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπή και Βλαχοδήμου

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν, με τον Μπουζούκη να περνά στο 73' αντί του Ρέις, και τους Βέμερ και Εμμανουηλίδη να αντικαθιστούν τους Χουλτ και Λουντ στο 76'. Στο 78' ο τερματοφύλακας της Κορτράικ μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Μπουζούκη, ενώ στο 83', σε εκτέλεση κόρνερ, η «αεράμυνα» του Παναθηναϊκού αδράνησε αλλά στάθηκε τυχερή καθώς κανένας αντίπαλος επιθετικός δεν βρήκε την μπάλα ώστε να την προωθήσει στα δίχτυα. Στο 86' η Κορτραικ «έκρυψε» την μπάλα και στην κεφαλιά που επιχείρησε ο Λεπουέ αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι, ο Στιλ έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο φιλικό, κατάφερε να αξιοποιήσει τις λίγες φάσεις που δημιούργησε, αλλά αμυντικά, ειδικά στις ψηλές μπαλιές. κινδύνεψε. Καλύτεροι όλων οι Λούντ, Κουλιμπαλί και Άλτμαν.

Επόμενο φιλικό την Παρασκευή στην Ολλανδία κόντρα στην τουρκική Γκεντσλερμπιρλιγκί.