Κυριακή, 11 Ιουνίου 2017

ΤΟΥΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ ΕΝΤΟΣ ΚΙ ΕΚΤΟΣ!

Ο Παναθηναϊκός ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ εντός κι εκτός παρκέ τον «αιώνιο» αντίπαλό του και πήρε μια ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ νίκη με 15 πόντους στο ΣΕΦ, κατακτώντας το 36ο πρωτάθλημα της ιστορίας του!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να σκοράρει μόνο με σουτ τριών πόντων. Μπορεί ο Παππάς να έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι (2-3), όμως τα 4 άστοχα τρίποντα που είχαν προηγηθεί κι αυτά που ακολούθησαν έδωσαν στους γηπεδούχους την ευκαιρία να φτάσουν γρήγορα στο 11-3. Η κατάσταση άλλαξε μόλις οι «πράσινοι» άρχισαν να πατούν στην ρακέτα, με τον Καλάθη να σκοράρει και να δημιουργεί για τον Καλάθη (11-7) και τον Ρίβερς να μειώνει στον πόντο με αμαρκάριστο τρίποντο. Ο Γιάννης Μπουρούσης έφερε το ματς στα ίσα (12-12), όμως τα νέα λάθη του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στον Οσφπ να φτάσει στο +4 και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος για 3 πόντους.

Η εικόνα στην δεύτερη περίοδο ήταν εντελώς διαφορετική, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί κατά κράτος και στα 10 λεπτά. Το τρίποντο του Καλάθη έφερε την διαφορά στους 2 (19-17), ενώ ο Γκιστ με άλει-ουπ κάρφωμα από ασίστ του αρχηγού ισοφάρισε. Ο Τζέιμς έβαλε μπροστά ο τριφύλλι, ενώ δύο εντυπωσιακές ενέργειες του Καλάθη έφεραν το σκορ στο 21-25. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ένα καλάθι, όμως ακολούθησε... καταιγισμός με καλάθι του Τζέιμς, τρίποντο του Φώτση, βολές του Μπουρούση και τρίποντο του Ρίβερς, με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 11 (23-34)! Ο Τζέιμς την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα με 2/2 βολές, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλώς στους 9.

Ονειρώδες ήταν το ξεκίνημα και της τέταρτης περιόδου για τον Παναθηναϊκό, αφού οι παίκτες του Πασκουάλ κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για σχεδόν 6 πόντους. Τα τρίποντα των Καλάθη και Τζέιμς έκαναν το 27-42, ενώ ο Τζέιμς με νέο καλάθι έκανε το 27-44. Ο Γκάμπριελ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 20, με τον Οσφπ να πετυχαίνει 4 σερί πόντους (3:50 πριν την λήξη του δεκαλέπτου το πρώτο), μειώνοντας σε 32-48. Ο Μπουρούσης με βολές ανέβασε ξανά την διαφορά, ενώ ο Παππάς με 5 πόντους και ο Ρίβερς φρόντισαν να την διατηρήσουν στους 20 στην λήξη της περιόδου.

Ο Οσφπ μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 8-0 κατέβασε την διαφορά, με τον Παππά να σταματά το σερί του. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν ξανά στους 11, όμως το τρίποντο του Ρίβερς και το καλάθι του Σίνγκλετον ουσιαστικά έβαλαν... τέλος στον αγώνα. Ο Γκιστ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 49-66, ενώ στην συνέχει ακολούθησε διακοπή λόγω των σκηνών... ζούγκλας στο ΣΕΦ. Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ για τα τελευταία 110 δευτερόλεπτα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα καλάθι και το τριφύλλι να κατακτά το πρωτάθλημα με τον πλέον εμφατικό τρόπο!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 11 (1) (10 ριμπάουντ), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2)