Πέμπτη, 8 Ιουνίου 2017

Στο Φάληρο ερχόμαστε...

Με τον Καλάθη να πραγματοποιεί ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εμφάνιση και τους Μπουρούση και Σίνγκλετον να ακολουθούν, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε για 35 λεπτά απέναντι στον αντίπαλό του και πήρε εύκολα την νίκη με 71-58. Και τώρα... ΣΕΦ για την κούπα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από το ξεκίνημα πολύ πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 4 βολές από Τζέιμς και Γκιστ και παράλληλα να βγάλει εξαιρετικές άμυνες. Η επιθετική αστοχία όμως επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στον πόντο (4-3), με τον Σίνγκλετον να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του αγώνα για το 7-3. Ο Γκάμπριελ προσέφερε ένα εντυπωσιακό highlight με την τάπα του στον Γιανγκ, όμως Παππάς και Σίνγκλετον δεν συνεργάστηκαν καλά και ο αιφνιδιασμός χάθηκε.

Οι Πειραιώτες μείωσαν ξανά στον πόντο (7-6 και 9-8), για να αναλάβει δράση ο Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ έφερε το σκορ στο 13-8 και στην συνέχεια στο 15-11, κερδίζοντας κατά κράτος τους ψηλούς του Οσφπ. Μάλιστα, σε μια από τις πιο εντυπωσιακές φάσεις του αγώνα «κατέβασε» εντυπωσιακά τον Γιανγκ! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ιδανικό τρόπο, αφού ο Νικ Καλάθης ευστόχησε έξω από τα 6.75μ. στην εκπνοή. Χαρακτηριστικό της υπεροχής του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο είναι το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» μέτρησαν 7 λάθη!

Με 6 συνεχόμενους πόντους ο Οσφπ πλησίασε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως το τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς έδωσε ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων στο τριφύλλι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στον πόντο, για να αναλάβει... δράση ο Νικ Καλάθης. Με 6 δικούς του πόντους και 3 του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 30-22, με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Η διαφορά έπεσε στους 4, όμως με εκπληκτικό σουτ τριών πόντων με ταμπλό και άλεϊ-ουπ ασίστ στον Γκιστ, ο Καλάθης την έφερε ξανά στους 9! Η λήξη του ημιχρόνου «άνηκε» ξανά στους «πράσινους», αφού με κάρφωμα του Σίνγκλετον αλλά και βολές του Τζέιμς, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +11.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ανάλογο με αυτό του πρώτου, αφού οι Γκιστ, Γκάμπριελ και Σίνγκλετον εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις πάσες των Φελντέιν και Καλάθη και ανέβασαν την διαφορά στους 15 (45-30). Ο Οσφπ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως Γκιστ, Γκάμπριελ και Τζέιμς ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 18.

Το τρίποντο του Γκριν μείωσε προσωρινά, για να αναλάβει δράση ο Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Σίνγκλετον με μακρινό τρίποντο έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (59-38)!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε αρκετά, μείωσε την απόδοσή του και άφησε τον Οσφπ να κατεβάσει την διαφορά. Ωστόσο, δεν ανησύχησε ποτέ, αφού το ματς είχε ήδη κριθεί. Μπουρούσης, Καλάθης και Παππάς διατήρησαν στην αρχή την διαφορά πάνω από τους 20, ενώ οι Σίνγκλετον και Τζέιμς ήταν αυτοί που έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα!

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-28, 59-39, 71-58

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τζέιμς 13, Φελντέιν, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 5 (1), Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3 (1), Φώτσης, Παππάς 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2)