Μεγάλη Εθνική «πράσινης» απόχρωσης!

Με κορυφαίους τους Κάρλος Ζέκα και Ορέστη Καρνέζη, η Εθνική μας ομάδα απέσπασε «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Βοσνία και παρέμεινε στην 2η θέση του ομίλου! Εκπληκτικός ο αρχηγός του τριφυλλιού, μεγάλες αποκρούσεις ο πρώην «πράσινος» τερματοφύλακας, ντεμπούτο για Κουρμπέλη.

Η Εθνική μας ομάδα παρουσιάστηκε προσηλωμένη στο πλάνο της, το οποίο ακολούθησε τέλεια για 90 λεπτά. Οι Έλληνες διεθνείς έκλεισαν καλά τους χώρους προς την περιοχή τους και δεν επέτρεψαν στους Βόσνιους να δημιουργήσουν επικίνδυνες ευκαιρίες. Επιθετικά η ομάδα μας απείλησε μόλις... μια φορά, με τον Μάνταλο να χάνει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ για το «διπλό» στο 82'!

Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Κάρλος Ζέκα, ο οποίος δεν σταμάτησε να τρέχει σε όλη την διάρκεια του αγώνα, κλείνοντας άψογα και βγάζοντας εκτός αγώνα τον Πιάνιτς. Εξαιρετικός ήταν και ο πρώην «πράσινος», Ορέστης Καρνέζης, που με δύο μεγάλες αποκρούσεις στα τελευταία λεπτά κράτησε το 0-0. Αξίζει να σημειώσουμε πως στις καθυστερήσεις πέρασε στο ματς και ο Δημήτρης Κουρμπέλης, που έκανε το ντεμπούτο του με την Εθνική.

Ελλάδα (Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Ζέκα, Τζιώλης, Μάνταλος (91' Κουρμπέλης), Μπακασέτας (50' Δώνης), Φορτούνης (94' Μανιάτης), Μήτρογλου