Τετάρτη, 24 Μαΐου 2017

Το άξιζε και το πήρε

Ένας εξαιρετικός και γεμάτος ενέργεια Παναθηναϊκός, κυριάρχησε για 90 λεπτά και πήρε την δίκαιη νίκη με 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ. Λέτο ο σκόρερ, ενενηντάλεπτο για τον Χατζηγιοβάνη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή καλύτερα στο παιχνίδι, θέλοντας να επιβάλλει με το «καλημέρα» τον ρυθμό του. Παρά τις απουσίες, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έβγαλαν ενέργεια και έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, χάνοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 7'. Ο Λέτο βρέθηκε κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά δεν κατάφερε να φέρει την μπάλα στο αριστερό του, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στον Ρόμπιν Λουντ που σούταρε λίγο άουτ.

Στο επόμενο τέταρτο δεν υπήρξε κάποια ευκαιρία, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και να είναι καλύτερος, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει την εστία του Ανέστη. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 23', με το σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου να περνάει άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Μαρινάκης έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη μπαλΙά στον Κλωναρίδη, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε το σουτ του τελευταίου.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 30', με τον Χουλτ να εκτελεί το κόρνερ και την κεφαλιά του Μολέδο να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης η ΑΕΚ έβγαλε κόντρα και έφτασε κι αυτή πολύ κοντά στο γκολ, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να αποκρούει το τετ-α-τετ του Χριστοδουλόπουλου. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, το σουτ του Μάνταλού πέρασε ψηλά άουτ στο 43'.

Η εικόνα του δεύτερου μέρους ήταν ανάλογη, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει καλύτερα και να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 53', όταν ο διαιτητής έβγαλε σωστά την κίτρινη κάρτα στον Χουλτ για θέατρο και προσπάθειά του να «εκβιάσει»την αποβολή του Ανέστη. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 58' οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν την τελευταία στιγμή σε κόρνερ την σέντρα του Μαρινάκη, προτού την σπρώξει κάποιος στα δίχτυα.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 61', όταν ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι σε πεντακάθαρο χέρι του Γκάλο και ο Λέτο εκτέλεσε εύστοχα, «γράφοντας» το 1-0. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έριξε την ταχύτητά του και άφησε την μπάλα στα πόδια των παιχτών της ΑΕΚ, επιδιώκοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Η είσοδος των Βλαχοδήμου και Μόλινς δεν ανέβασαν την ομάδα, ενώ ο Ρέις πέρασε στο 79' αντί του Λουντ για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, δίχως να αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα. Στις καθυστερήσεις μάλιστα το τριφύλλι αγωνίστηκε με 10 παίκτες, αφού ο Μολέδο μάτωσε στην μύτη και βγήκε έξω, ενώ ο Βράνιες αποβλήθηκε στην εκπνοή για την ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ (79' Ρέις), Χατζηγιοβάνης, Κλωναρίδης (65' Π. Βλαχοδήμος), Λέτο (70' Μόλινς)