Την... «ξεπουπούλιασε»!

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός, κυριάρχησε απόλυτα και στα 40 λεπτά του αγώνα και χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, «διέλυσε» την ΑΕΚ με 67-105 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς του πρωταθλήματος! Εκπληκτικός Καλάθης, εξαιρετικοί Μπουρούσης-Τζέιμς, θετικός ο Λούντζης!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να «καθαρίσει» την πρόκριση, ξεκινώντας το ματς με ένα εκπληκτικό σερί 1-15! Ο Μπουρούσης άνοιξε το σκορ, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με μια εύστοχη βολή και στην συνέχεια οι «πράσινοι» έφτασαν στο 1-15 με πόντους από Καλάθη, Μπουρούση, Σίνγκλετον και Χαραλαμπόπουλο. Ο Ούκιτς μείωσε σε 3-15, με τον Καλάθη να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-20 με 5 προσωπικούς του πόντους. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πλησιάσει, όμως το τρίποντο του Μπουρούση και το καλάθι του Ρίβερς διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Το τριφύλλι μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με πόντους από Σίνγκλετον, Παππά, Ρίβερς και Γκιστ έφτασε για πρώτη φορά στο +21 (13-34). Η ΑΕΚ κατέβασε την διαφορά με ένα σερί 8-0, όμως Τζέιμς και Μπουρούσης την διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και ο εντυπωσιακός Καλάθης με συνεχόμενους πόντους ανέβασε ξανά την διαφορά στους 21 (28-49).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Καλάθη, Σίνγκλετον και Μπουρούση να ανεβάζουν την διαφορά στους 22 (33-55). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 19 (40-59), όμως τα τρίποντα των Φελντέιν και Σίνγκλετον και το καλάθι του τελευταίου έφερε το σκορ στο 40-67. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως Φελντέιν και Τζέιμς διατήρησαν την διαφορά στους 26.

Με πόντους του Τζέιμς το σκορ έφτασε στο 52-77, για να ακολουθήσει ένας... καταιγισμός τριπόντων! Ρίβερς και Τζέιμς έκαναν το 56-85, με την ΑΕΚ να μειώνει με τρίποντο του Ούκιτς. Ακολούθησε ένα σερί 0-15 του Παναθηναϊκού, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκάμπριελ και ένα του Παππά, αλλά και 4 πόντους του Γκιστ και 2 του Λούντζη έφτασε στο 59-100, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η τελευταία απόπειρα της ΑΕΚ να μειώσει βρήκε... απέναντι τους Λούντζη και Γκιστ, οι οποίοι φρόντισαν να παραμείνει η διαφορά στους 40 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 29-49, 47-73, 67-105

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκέτον 16 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μπουρούσης 15 (1), Καλάθης 18 (2), Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 14 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 5 (1), Γκιστ 8, Λούντζης 5 (1), Γκάμπριελ 8 (2)