Στους τυφλούς ο... μονόφθαλμος!

Σε ένα παιχνίδι χωρίς καθόλου ρυθμό και φάσεις, η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον κακό και γεμάτο ελλείψεις Παναθηναϊκό. Αποχώρησε με τραυματισμό ο Εμποκού, κάνοντας τα πράγματα για τους «πράσινους» ακόμα χειρότερα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του αντιπάλου τους. Η πρώτη απόπειρα ευκαιρίας ήρθε στο 7', με το σουτ του Γιόχανσον που πέρασε άουτ, ενώ η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο... 34' με το φάουλ του Εμποκού που μπλόκαρε ο Ανέστης. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44', με την κεφαλιά του Μάνταλου να φεύγει άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αλμέιδα αστόχησε στην κενή εστία από το ένα μέτρο. Σε μια προσπάθεια να ανεβάσει την ομάδα του, ο Ουζουνίδης πέρασε στο 60ο λεπτό τον Λέτο αντί του Γκιγιέρμο Μόλινς, που δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Μπουμάλ να περνάει στο 68' στην θέση του Βλαχοδήμου.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να απειλήσουν στο 74', αλλά το σουτ του Κλωναρίδη έφυγε αρκετά άουτ. Στην συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για το τριφύλλι, αφού ο Εμποκού τραυματίστηκε και ο Ουζουνίδης πέρασε στην θέση του τον Πασχάλη ΣτάικοΗ ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 82', με τον Στιλ να διώχνει το σουτ του Γαλανόπουλου, για να πετύχει τελικά το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 85', με μακρινό σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου που νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Το τριφύλλι δεν κατάφερε να αντιδράσει, με την μοναδική του... απόπειρα ευκαιρίας να είναι ένα σουτ του Μπουμάλ που παρά λίγο να φύγει... πλάγιο!

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Στιλ, Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Ζέκα, Ρέις, Εμποκού (76' Στάικος), Π. Βλαχοδήμος (68' Μπουμάλ), Κλωναρίδης, Μόλινς (60' Λέτο)