Κυριακή, 28 Μαΐου 2017

Όσο νικάει ελπίζει

Το τριφύλλι κέρδισε με 1-0 τον Πανιώνιο και συνεχίζει να... ελπίζει για μια καλή θέση στα πλέι-οφ, περιμένοντας φυσικά και την απόφαση για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Λουντ ο σκόρερ και ο κορυφαίος, εξαιρετικοί Κουτρουμπής-Χατζηγιοβάνης, έπαιξε ο Πίσπας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του, δίχως να αφήσει περιθώρια στον Πανιώνιο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Χουλτ έβγαλε όμορφα την μπάλα στον Λουντ αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε το σουτ του Φινλανδού. Δύο λεπτά μετά το τριφύλλι απείλησε ξανά, με το σουτ του Κλωναρίδη από την μπαλιά του Λέτο να περνάει ψηλά άουτ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 17', με ωραίο δεξί σουτ του Λουντ. Ο Λέτο έβγαλε μια ωραία κάθετη στον Φινλανδό κι αυτός με δυνατό σουτ με το κακό του πόδι διαμόρφωσε το 1-0, κάτι που δικαιούταν απόλυτα ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 21', όταν ο Κλωναρίδης γύρισε στον Λουντ που βρισκόταν σε άδειο τέρμα, αλλά ο Βλάχος πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το τριφύλλι να μην απειλείται πάντως σε καμία περίπτωση. Αντιθέτως, οι παίκτες του Ουζουνίδη ήταν αυτοί που προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί, με ένα μακρινό σουτ του Λέτο στο 34' και μια κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη στο 36', δίχως πάντως να ανησυχήσει ο Γιαννιώτης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πανιώνιος πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, δίχως όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά ανέβασε και πάλι την απόδοσή του και προσπάθησε να απειλήσει στο 56', με τον κεφαλιά του Κουρμπέλη από το φάουλ του Χατζηγιοβάνη να περνάει άουτ.

Ένα λεπτό μετά το τριφύλλι έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού ο Λουντ έβγαλε μια εκπληκτική μπαλιά με το δεξί και ο Χατζηγιοβάνης προσπάθησε να «κρεμάσει» με κεφαλιά εκτός περιοχής τον Γιαννιώτη, που έδιωξε τλευταία στιγμή σε κόρνερ. Στο 64' έχασε μεγάλη ευκαιρία και ο Πανιώνιος, με τον Μπεν να γυρίζει στον Λάμπρου και τον Χουλτ να διώχνει την μπάλα την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά ο Ουζουνίδης προχώρησε σε αλλαγές, με τον Βιγιαφάνιες να αντικαθιστά τον εξαιρετικό Χατζηγιοβάνη και τον Ρέις να περνά αντί του Κλωναρίδη, σε μια προσπάθεια να ελέγξουν οι «πράσινοι» την μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία και στο 81', με τον Βλάχο να βρίσκεται σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά να σουτάρει πολύ ψηλά.

Στο 84' ο Μαρινάκης έκανε την κούρσα και γύρισε ωραία στον Λέτο, ο οποίος όμως άργησε να σουτάρει κι έχασε την ευκαιρία. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Νούνο Ρέις που δοκίμασε το δεξί σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Μετά το τέλος της φάσης ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον νεαρό Πίσπα να περνά στην θέση του Σεμπάστιαν Λέτο που αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, κάτι που επεδίωξε ώστε να «καθαρίσει» από κάρτες, αφήνοντας τον Πανιώνιο με 10 παίκτες. Στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πολύτιμη νίκη με 1-0. Αξίζει να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά ο Ζέκα με δυσκολία περπατούσε, αφού είχε τραυματιστεί στο γόνατο από το πρώτο ημίχρονο.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (67' Βιγιαφάνιες), Κλωναρίδης (73' Ρέις), Λέτο (85' Πίσπας)