Μπορούσε και την νίκη

Παρ'ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 12ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Μάρκους Μπεργκ και θα μπορούσε να πάρει και την νίκη στις καθυστερήσεις. Σοκ με Βιγιαφάνιες!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Γιαννιώτης απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Κλωναρίδη, αλλά και την κεφαλιά του Βιγιαφάνιες στο «ριμπάουντ». Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά στο 9', όταν ο Εμποκού έβγαλε την κάθετη για τον Βιγιαφάνιες αλλά ο Γιαννιώτης πρόλαβε να διώξει με τα πόδια.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 12', όταν ο Κάρλος Ζέκα αποβλήθηκε για μαρκάρισμα πάνω στον Μασούντ, ο οποίος έφευγε με πολύ καλές προϋποθέσεις απέναντι στον Βλαχοδήμο. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Πανιώνιο, ενώ στο 32' τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, με τον Βιγιαφάνιες να αποχωρεί τραυματίας και τον Μαρινάκη να περνάει στην θέση του.

Στο 36' ο Εμποκού έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ στο 37' ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εύκολα το σουτ του Μπεν. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 38', όταν ο Μπεργκ είδε τον Γιαννιώτη να αποκρούει το πρώτο σουτ, αλλά ο Σουηδός πήρε το «ριμπάουντ» και με νέο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μασούντ στο 45', με το τριφύλλι να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά με 0-1.

Οι «πράσινοι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κλωναρίδη να γυρίζει στον Μπεργκ αλλά την μπάλα να μην φτάνει ποτέ στον Σουηδό. Στην συνέχεια ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του και τελικά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 56', με την κεφαλιά ψαράκι του Μασούρα. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και στο 2-1, με το σουτ του Γεσίλ να περνάει λίγο άουτ.

Σε μια προσπάθεια να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του, ο Ουζουνίδης πέρασε στο 62' τον Σεμπάστιαν Λέτο αντί του Κλωναρίδη. Ο Πανιώνιος συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 70' ο Μολέδο έκοψε τελευταία στιγμή την μπαλιά που θα έβγαζε τον Σιώπη μόνο του απέναντι στον Βλαχοδήμο. Στο 75ο λεπτό το τριφύλλι προχώρησε σε ακόμη μια αναγκαστική αλλαγή, με τον Ρέις να αντικαθιστά τον Μέστο ο οποίος ζαλιζόταν από σύγκρουση σε προηγούμενη φάση.

Ελάχιστα αργότερα, στο 77', ο Πανιώνιος «ακούμπησε» το 2-1 αλλά ο Μολέδο πρόλαβε και απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή, σε μια περίεργη φάση με πρωταγωνιστή τον Σιώπη. Το τριφύλλι προσπάθησε στην συνέχεια να απειλήσει, όμως ο Μπεργκ δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε στην καταπληκτική μπαλιά του Νίκου Μαρινάκη.

Ο Πανιώνιος είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 88', αλλά το γύρισμα του Μπεν ήταν πολύ δυνατό, με τον Ρισβάνη να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το τριφύλλι «απάντησε» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Εμποκού πέρασε εκπληκτικά τους αμυντικούς των γηπεδούχων και γύρισε την μπάλα, αλλά ο Μπεργκ δεν πρόλαβε να πλασάρει μπροστά από τον Γιαννιώτη. Ο Παναθηναϊκός «ακούμπησε» το γκολ και στο 90+3', αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Λέτο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τους Πανιώνιο και Παναθηναϊκό να έρχονται ισόπαλοι με 1-1 και το τριφύλλι να χάνει με τραυματισμό για το υπόλοιπο των πλέι-οφ τον Λούκας Βιγιαφάνιες.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Μέστο (75' Ρέις), Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (32' Μαρινάκης), Εμποκού, Κλωναρίδης (62' Λέτο), Μπεργκ