Ξανά απ'την αρχή

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, όμως το υποτονικό δεύτερο ημίχρονο του στέρησε την νίκη (71-70) απέναντι στην ΑΕΚ. Στο 1-1 η σειρά, χαμένο σουτ Ρίβερς στην εκπνοή.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0, με το τριφύλλι να μειώνει με Μπουρούση και Χαραλαμπόπουλο. Το τρίποντο του Φελντέιν έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους «πράσινους» (7-9), ενώ με πόντους από Καλάθη, Σίνγκλετον και Μπουρούση η διαφορά έφτασε στους 5 (12-17). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι, όμως το γκολ-φάουλ του Γκιστ έφερε ξανά το τριφύλλι στο +5.

Το τριφύλλι συνέχισε να παίζει κοντά στο καλάθι, με το τρίποντο να μην αποτελεί την πρώτη επιλογή και την διαφορά να ανεβαίνει. Ο Γκάμπριελ έκανε το 17-24, ενώ με 4 πόντους του Γκιστ το σκορ έφτασε στο 19-28. Την «σκυτάλη» ανέλαβε στην συνέχεια ο Νίκος Παππάς, που έφτασε το σκορ στο 26-34, με το τρίποντο του Ρίβερς να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (27-37). Με πόντους από Ρίβερς και Σίνγκλετον το τριφύλλι βρέθηκε και στο +11 (31-42), με την ΑΕΚ να ρίχνει την διαφορά στους 7 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να μένει χαμηλά στο σκοράρισμα και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 44-44. Σίνγκλετον, Γκιστ και Φελντέιν «αποκατέστησαν»την τάξη και έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 48-55, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +1.

Ο Σίνγκλετον έκανε με το «καλημέρα» στην τελευταία περίοδο το 56-59, όμως η ΑΕΚ «απάντησε» και πήρε προβάδισμα με 63-62. Ο Παππάς έκανε το 63-64, όμως ένα μικρό σερί των γηπεδούχων έφερε το σκορ στο 70-64. Το τριφύλλι αντέδρασε και με 6 σερί πόντους από Καλάθη, Σίνγκλετον και Παππά ισοφάρισε σε 70-70. Ο Μαυροειδής έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με μια εύστοχη βολή, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, αλλά ο Ρίβερς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και «δικέφαλος» έφερε την σειρά στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 19, Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Φελντέιν 8 (2), Γκιστ 11, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 6, Καλάθης 4