Έκανε το καθήκον του

Με τον Καλάθη να κάνει εκπληκτική εμφάνιση και τον Μπουρούση να πετυχαίνει double-double, ο Παναθηναϊκός επικράτησε -δύσκολα- με 80-70 της ΑΕΚ, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα, με καλάθια από Φελντέιν και Καλάθη. Η ΑΕΚ μείωσε, όμως τότε ανέλαβε δράση ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος με 9 προσωπικούς του πόντους έφερε τον δείκτη του σκορ στο 13-7. Ο Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 15-7, ενώ ο Σίνγκλετον με εύστοχες βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10. Καλάθης και Μπουρούσης ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (23-11), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στην λήξη την διαφορά.

Οι «πράσινοι» επέλεξαν να βασιστούν στην «ρακέτα» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάνοντας όμως την ευστοχία που είχαν στο ξεκίνημα. Έτσι, ο «βομβαρδισμός» της ΑΕΚ από την γραμμή του τριπόντου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 23-21 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με 25-27. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με Γκιστ (27-27) και Παππά (29-29), όμως η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον «δικέφαλο» στο +4, παρά τους πόντους του Μπουρούση.

Με ένα γρήγορο 8-2 από Φελντέιν, Καλάθη και Χαραλαμπόπουλο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τ προβάδισμα, το οποίο έφτασε τους 4 πόντους (47-43) με καλάθι του Καλάθη και βολές του Φελντέιν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι, όμως ο αρχηγός του τριφυλλιού την ανέβασε ξανά, με 4 προσωπικούς του πόντους. Με το σκορ στο 51-48 οι «πράσινοι» «έτρεξαν» νέο σερί με Χαραλαμπόπουλο, Μπουρούση και Σίνγκλετον, φτάνοντας στο +10 (58-48), διαφορά που διατηρήθηκε με καλάθι του Μάικ Τζέιμς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να... τελειώσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη έφτασε εν'τέλει στην νίκη. Ο αρχηγός ευστόχησε μάλιστα και στο πρώτο τρίποντο της ομάδας, στο 33', για το 67-56, με τους Μπουρούση και Τζέιμς να τον... συνοδεύουν στο σκοράρισμα και το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει το τριφύλλι στο +10.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Ρίβερς 2, Τζέιμς 12, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 8, Γκιστ 2, Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 11, Καλάθης 23 (1)