Πήρε αυτό που του άξιζε

Ένας άνευρος και τραγικός -τόσο αμυντικά, όσο κι επιθετικά- Παναθηναϊκός, γνώρισε την ταπεινωτική ήττα με 79-61 από την Φενερμπαχτσέ και έμεινε για ακόμη μια χρονιά εκτός final-4. Κάκιστη εμφάνιση από όλους τους «πράσινους».

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με δύο τρίποντα κι ένα γκολ-φάουλ, με το τριφύλλι να αντιδρά με καλάθια από Τζέιμς και Σίνγκλετον. Με το σκορ στο 11-4 οι «πράσινοι» ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και «έτρεξαν» ένα σερί που τους επέτρεψε να προηγηθούν. Ο Καλάθης με 5 σερί πόντους μείωσε σε 11-9, ενώ το τρίποντο του Ρίβερς έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκοράρισμα, με την περίοδο να κλείνει στο 18-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν αντιστρόφως ανάλογο, με τον Φελντέιν να μπαίνει στο παρκέ «καυτός» και να δίνει 5 γρήγορους πόντους στο τριφύλλι για το 18-22. Οι Τούρκοι απάντησαν άμεσα και ανέκτησαν το προβάδισμα (23-22), με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί βραχεία κεφαλή με καρφώματα από Γκάμπριελ και Τζέιμς (25-26). Σε αυτό το σημείο η Φενερμπαχτσέ βρήκε συνεχόμενους πόντους και έφτασε στο 32-26 και το 37-28, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με Γκιστ και Τζέιμς και να κλείνει το ημίχρονο στο -7.

Το τρίποντο του Ρίβερς διατήρησε την διαφορά στους 7 (40-33), όμως τα φάουλ που δεν δόθηκαν σε Παππά και Γκιστ έδωσαν την ευκαιρία στην Φενερμπαχτσέ να ανεβάσει ξανά την διαφορά στους 11 (44-33). Ο Παναθηναϊκός μείωσε με πόντους από Σίνγκλετον και Παππά, ενώ με μια εύστοχη βολή του Γκιστ και... αυτοκαλάθι στην δεύτερη η διαφορά έπεσε ξανά στους 7 (47-40). Η λήξη της περιόδου πάντως βρήκε τους γηπεδούχους στο +10 (52-52), μετά από 2 εύστοχες βολές του Κέι Σι Ρίβερς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με καλάθι του Τζέιμς Γκιστ και με μια καλή άμυνα, δείχνοντας πως θα παλέψει μέχρι τέλους για την ανατροπή. Αυτό όμως δεν συνέβη, αφοί οι «πράσινοι» κατέρρευσαν και ο καταιγισμός τριπόντων των Τούρκων έφεραν την διαφορά πάνω από τους 20, με τους παίκτες του Πασκουάλ απλώς να... παρακολουθούν αποσβολωμένοι. Το επιμέρους 20-5 που «έτρεξε» η Φενερμπαχτσέ τελείωσε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να παλεύει απλώς για να κρατήσει την διαφορά κάτω από τους 20, κάτι που εν τέλει κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1)