«Περίπατος» με σούπερ Γκάμπριελ!

Ο σοβαρός Παναθηναϊκός, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Κένι Γκάμπριελ, κέρδισε εύκολα με 93-63 τα Τρίκαλα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ματς με την Μακάμπι.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και την λήξη. Στο ημίχρονο η διαφορά είχε ξεπεράσει τους 20 πόντους, με τους «πράσινους» να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένι Γκάμπριελ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 μόλις λάθος σε 19:56 λεπτά συμμετοχής. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αγωνίστηκε για 23:31' μετρώντας 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη, ενώ ο Λευτέρης Μποχωρίδης τελείωσε το ματς με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 52-28, 68-45, 93-63

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φελντέιν 15 (3), Γκιστ 6, Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Γκάμπριελ 22 (6), Καλάθης 4, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 2, Τζέιμς 8 (2), Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς 14 (2), Μπουρούσης 5