Πέμπτη, 6 Απριλίου 2017

ΠΑΟ... Πόλη με πλεονέκτημα!

Ο υποτονικός και... τραγικός Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους έδωσε την θέση του σε μια ΟΜΑΔΑΡΑ επιπέδου final-4, που με επιμέρους σκορ 19-49 στο δεύτερο ημίχρονο ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ με 61-81 την Μακάμπι και κατέλαβε οριστικά την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τον ίδιο τρόπο το παιχνίδι, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους με το σκορ να πηγαίνει από νωρίς στο 6-6 με πόντους από Σίνγκλετον και Καλάθη. Η Μακάμπι «έτρεξε» ένα γρήγορο 5-0, με τους Νίκολς και Γκιστ να μειώνουν σε 13-10 και 16-12. Με πόντους από Σίνγκλετον και Φελντέιν η διαφορά παρέμεινε στους 3 (17-14. 19-16 και 21-18), με την λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 26-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη για το τριφύλλι, που κατάφερε να πλησιάσει στην αρχή με Ρίβερς και Μπουρούση (29-27 και 31-29), όμως στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, ιδίως από την γραμμή του τριπόντου, και μοιραία η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει... υποτονικός.

Ο Παναθηναϊκός που κατέβηκε στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με αυτόν του πρώτου, αφού «υπνώτισε» την Μακάμπι και την έκανε απλό... θεατή του αγώνα. Με πόντους από Γκάμπριελ, Καλάθη και Σίνγκλετον το τριφύλλι μείωσε στους 7 (45-38), ενώ ακολούθησε νέο σερί με τρίποντα από Τζέιμς, Παππά και Σίνγκλετον και καλάθια από Τζέιμς και Καλάθη, με τους «πράσινους» να παίρνουν «κεφάλι» με 48-51. Η Μακάμπι ισοφάρισε με τρίποντο, όμως 7 σερί πόντοι του Τζέιμς και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκάμπριελ ανέβασαν την διαφορά στους 9 (51-60). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με νέο τρίποντο, όμως ο Μάικ Τζέιμς έκλεισε το δεκάλεπτο με νέο εύστοχο τρίποντο, για το 54-63.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να «τρέχει» ένα σερί 0-11 με Σίνγκλετον, Τζέιμς, Ρίβερς και Γκιστ και να κρατάει χωρίς πόντο την Μακάμπι για 5 λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει, το τριφύλλι συνέχισε το... πάρτι με τρίποντο του Παππά και συνεχόμενα καλάθια και το ματς ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +20 (61-81) και οριστικά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (3), Παππάς 6 (2), Φελντέιν 5, Γκιστ 5, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 7 (1), Μπουρούσης 6, Καλάθης 12