Πέμπτη, 6 Απριλίου 2017

ΠΑΟ... ημιτελικά!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο πρώτο σετ και έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να πάρει προβάδισμα από το ξεκίνημα (5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ) και σταδιακά να την αυξάνει (12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ). Η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-24 και τελικά κατέκτησαν εύκολα το σετ με 16-25, δείχνοντας πως δεν σκοπεύουν να «παραιτηθούν» αμαχητί..

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η κατάσταση στο δεύτερο σετ, με τους «πράσινους» να φτάνουν με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και 16-11 στο δεύτερο, ανεβάζοντας την διαφορά και παίρνοντας εύκολα το σετ με 25-16.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και έφτασε να προηγείται με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ισοφάρισε σε 10-10 και στην συνέχεια πέρασε μπροστά (16-13 στην δεύτερη διακοπή). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 2 (18-16), όμως οι «πράσινοι» δεν έχασαν την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή, κατακτώντας το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν από την αρχή «χέρι-χέρι», με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει τον Φοίνικα μπροστά με 7-8. Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα, όμως η δεύτερη διακοπή βρήκε μπροστά και πάλι τους φιλοξενούμενους, με 14-16. Το τριφύλλι ισοφάρισε σε 18-18 και 20-20, όμως στην συνέχεια φάνηκε κατώτερο των περιστάσεων και είδε τον Φοίνικα να κατακτά το σετ και να στέλνει την πρόκριση στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν άφησε περιθώρια στον Φοίνικα, με το τελικό 15-7 να του δίνει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ!

Τα σετ: 16-25, 25-16, 25-19, 21-25, 15-7