Ο Λουντ των ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός έχει σήμερα ακόμη ένα ντέρμπι, με αντίπαλο τον Πανιώνιο, στο οποίο αναμένεται να ξεκινήσει βασικός ο Ρόμπιν Λουντ. Ο άνθρωπος που -αν και δεν του... φαίνεται- έχει ήδη «καθαρίσει» δύο!

Δεν σου... γεμίζει το μάτι. Δεν είναι ένας από τους πρωταγωνιστές της ομάδας. Αν σκεφτείς τους παίκτες που μπορούν να «πάρουν» ένα ντέρμπι, δεν θα είναι στην λίστα σου. Κι όμως, ο Ρόμπιν Λουντ έχει παίξει καθοριστικότατο ρόλο σε δύο φετινά ντέρμπι του τριφυλλιού, αλλά κι ένα περσινό, το οποίο εν τέλει δεν είχε την κατάληξη που θα θέλαμε.

Στο ντέρμπι της Λεωφόρου με τον ΠΑΟΚ, για τον πρώτο γύρο, ο Ρόμπιν Λουντ ήταν αυτός που έδωσε στο τριφύλλι την νίκη με ένα άπιαστο σουτ εκτός περιοχής. Ήταν το πρώτο παιχνίδι του Μαρίνου Ουζουνίδη στον «πράσινο» πάγκο και η ομάδα έδειχνε πως «ψαχνόταν», χωρίς να μπορέσει να φτιάξει καλές φάσεις. Η έμπνευση του Φινλανδού όμως ήταν αρκετή για να δώσει στον Παναθηναϊκό ένα πολύτιμο τρίποντο.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και στο ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας, με αντίπαλο την ΑΕΚ. Μπήκε αλλαγή σχεδόν στην μέση του δεύτερου ημιχρόνου, δίχως να κάνει αισθητή την παρουσία του και να βοηθήσει την ομάδα να κρατήσει μπάλα. Με το σκορ στο 2-2 όμως και με το ρολόι να δείχνει το 90ο λεπτό, έκανε την κούρσα, πάτησε περιοχή και γύρισε την μπάλα στο κατάλληλο σημείο, με τον Μπεργκ να την στέλνει στα δίχτυα και να δίνει την νίκη στους «πράσινους».

Ο Λουντ ήταν ο σκόρερ του Παναθηναϊκού και στο περσινό, εκτός έδρας ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ για τα play-offs, όπου το τριφύλλι ήθελε μόνο νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και από το... πουθενά, ο Λουντ -και με την βοήθεια της τύχης- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, «γράφοντας» το 1-1 και διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του Παναθηναϊκού μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.