Να περάσει ο επόμενος!

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός κέρδισε και τον Πανιώνιο (1-0) και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ, που θα κρίνει -πιθανότατα- και την 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Καταπληκτική εμφάνιση από Βιγιαφάνιες, ο Μπεργκ το γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας συντριπτική κατοχή και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον διαιτητή να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής επιτρέποντας το πολύ σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, δίχως να τους τιμωρεί με κάρτες.

Οι διαθέσεις του τριφυλλιού φάνηκαν με το... «καλημέρα», αφού μόλις στο 1ο λεπτό έγινε η σέντρα μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου με τον Μπεργκ να μην μπορεί να κοντρολάρει όπως επιθυμεί. Στο 12' οι «πράσινοι» έβγαλαν μια ωραία συνεργασία, με τον Βιγιαφάνιες να σουτάρει εκτός περιοχής άουτ. Στο 17' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, με τον Βιγιαφάνιες να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ-α-τετ.

Στο 18' το τριφύλλι διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκαρίσματα στον Μάρκους Μπεργκ, με τον ρυθμό στην συνέχεια να πέφτει. Στο 27' ο Βιγιαφάνιες μπήκε στην περιοχή αλλά πρόλαβαν να τον κοντράρουν πριν σουτάρει, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Μπεργκ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 32', με τον Οικονόμου να κοντράρει το σουτ του Εμποκού και στην συνέχεια της φάσης να προλαβαίνει τον Βιγιαφάνιες που θα έβγαινε σε τετ-α-τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Ρέις αντικατέστησε τον Ρόμπιν Λουντ. Οι «πράσινοι» ήταν και πάλι καλύτεροι και ήλεγχαν τον αγώνα, ψάχνοντας τρόπο να πετύχουν το γκολ. Εν τω μεταξύ ο διαιτητής συνέχισε το... βιολί του, υποδεικνύοντας στο 55' επιθετικό φάουλ του Βιγιαφάνιες για γονατιά που δέχτηκε από τον Ρισβάνη!

Στο 57' ο Μολέδο προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά από το κόρνερ του Εμποκού, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Πανιωνίου να φτιάξει ευκαιρία, αλλά το σουτ του Μασούντ κατέληξε πάνω στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Στο 62' ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ το αριστερό σουτ του Μπεργκ, ενώ στο 63' το σουτ που επιχείρησε ο Κουλιμπαλί κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Βλέποντας πως η ομάδα δεν μπορούσε να πετύχει γκολ, ο Ουζουνίδης πέρασε τον Λέτο αντί του Εμποκού, σε μια προσπάθεια να «φρεσκάρει» την επιθετική του γραμμή. Και ο Αργεντινός τον δικαίωσε απόλυτα, αφού «προειδοποίησε» στο 68', όταν δεν κατάφερε να βρει την μπάλα «γεμάτα» σε βολέ που ήθελε να κάνει μέσα στην περιοχή, και στο 73' κέρδισε το πέναλτι.

Ο Μάρκους Μπεργκ ευστόχησε από τα 11 βήματα και πέτυχε ακόμη ένα γκολ την φετινή σαιζόν, αποδεικνύοντας ξανά πως βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας του, φτάνοντας τα 21 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά το γκολ, ο Ουζουνίδης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο να αντικαθιστά τον Κλωναρίδη.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανιώνιος πήρε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία φάση στην εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να απομακρύνουν την μπάλα όποτε αυτό χρειάστηκε. Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» νικητές και στην 3η θέση, σε ισοβαθμία με τους Νεοσμυρνιώτες.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Λουντ (46' Ρέις), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Εμποκού (65' Λέτο), Κλωναρίδης (75' Π. Βλαχοδήμος), Μπεργκ