«Λύτρωση» στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος από τον Ατρόμητο, κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα και εν τέλει πήρε την νίκη, με το πρώτο γκολ του Γκιγιέρμο Μόλινς! Ασίστ για Μπεργκ, εκπληκτικός ο Εμποκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατότερα στο παιχνίδι, έχοντας την υπεροχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις για την περιοχή του Θεοδωράκη. Στο 6' ο Χουλτ έκανε μια εξαιρετική σέντρα, με τον Μπουμάλ να μην προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά. Στο 12' ο Εμποκού έκανε νέα ωραία ενέργεια, αλλά ο Μπουμάλ δεν βρήκε ούτε αυτή την φορά την μπάλα. Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά στο 13', με τον Ντιγκινί να σουτάρει και τον Βλαχοδήμο να αποκρούει.

Το τριφύλλι ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε νέα ευκαιρία στο 24', με τον Κλωναρίδη να μην προλαβαίνει την χαμηλή σέντρα του Χουλτ. Στο 33' ο Μπεργκ απείλησε τον Θεοδωράκη, ο οποίος απέκρουσε το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή ο Σουηδός. Ο φορ του τριφυλλιού έφτιαξε επικίνδυνη στιγμή και στο 38', με την σέντρα του να κοντράρει και τον Θεοδωράκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η κεφαλιά του Εμποκού από την σέντρα του Μπουμάλ πέρασε άουτ.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας με το «καλημέρα» το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 49' ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Εμποκού, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 52' ο Κλωναρίδης έκανε ένα αδύναμο σουτ, με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει. Ο Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 55' με τον Μόλινς να αντικαθιστά τον Ολιβιέ Μπουμάλ. Λίγο αργότερα, στο 59', ο Κουλιμπαλί επιχείρησε το σουτ με το αριστερό, με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να φτιάξει μεγάλες φάσεις. Στο 71' ο Χατζηγιοβάνης αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, ενώ στο 75' ο Λουντ πέρασε αντί του Ευαγγέλου. Στο 79' ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Κουρμπέλη να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Χατζηγιοβάνης έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια, με το μακρινό του σουτ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να απειλούν, με τους Λουντ και Μπεργκ να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από εκτέλεση κόρνερ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 86', από την «χρυσή» αλλαγή του Ουζουνίδη. Ο Μπεργκ έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μόλινς που βγήκε μόνος του απέναντι στον Θεοδωράκη. Ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου απέκρουσε το πρώτο σουτ του Σουηδού, όμως ο Μόλινς πήρε το «ριμπάουντ» και διαμόρφωσε στην κενή εστία το 0-1.

Το τριφύλλι ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, αφού ο Ζέκα τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Χουλτ, Ευαγγέλου (75' Λουντ), Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού, Μπουμάλ (55' Μόλινς), Κλωναρίδης (71' Χατζηγιοβανης), Μπεργκ