Κριτική: Ο Μπεργκ και οι υπόλοιποι

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια δραματική νίκη με 2-3 επί της ΑΕΚ και το ΠΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ κριτικάρει την απόδοση των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη. Εκρηκτικοί Εμποκού-Κλωναρίδης, επιβλητικός ο Κουρμπέλης, ΜΑΓΙΚΟΣ ο Μάρκους Μπεργκ!

Οδυσσέας Βλαχοδήμος: Σταθερός ο νεαρός τερματοφύλακας, είχε κάποιες καλές αποκρούσεις και δεν έφερε ευθύνη στα δύο γκολ των γηπεδούχων. Προσεκτικές ήταν και οι μεταβιβάσεις του, με το πρόσημο της εμφάνισής του να είναι θετικό.

Νίκλας Χουλτ: Θετικότατος ο Σουηδός, δεν αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και αρκετες προωθήσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα οπισθοχώρησε και δέχτηκε περισσότερες επιθέσεις, με τον Χουλτ να εξακολουθεί να είναι πάντως θετικός.

Γιώργος Κουτρουμπής: Αμυντικά ήταν σταθερός, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα από τους επιθετικούς της ΑΕΚ. Επιθετικά δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου με τις μπαλιές του, ενώ στο δεύτερο γκολ του «δικέφαλου» ήταν αυτός που μάρκαρε τον Πέκχαρτ, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος.

Ροντρίγκο Μολέδο: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βραζιλιάνος στόπερ ήταν ο ηγέτης της «πράσινης» άμυνας, «σβήνοντας» κάθε αντίπαλο επιθετικό που μάρκαρε. Δεν έφερε ευθύνη στα γκολ, ενώ γενικά κυριάρχησε και είχε πολύ καλή παρουσία.

Ουσμάν Κουλιμπαλί: Στο πρώτο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα αμυντικά, ενώ βοήθησε πολύ την ομάδα στην ανάπτυξη και την δημιουργία με τις προωθήσεις του και τις σέντρες του. Στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοσή του, με την ΑΕΚ να βγάζει επιθέσεις από την μεριά του.

Δημήτρης Κουρμπέλης: Όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, ρίχνοντας την απόδοσή του στο δεύτερο. Κυριάρχησε πλήρως στην μεσαία γραμμή και έβγαλε ωραίες μπαλιές προς την επίθεση, όμως στο δεύτερο 45λεπτο δεν μπόρεσε να προσφέρει όσα θα ήθελε.

Κάρλος Ζέκα: Μια απ'τα... ίδια για τον «Έλληνα» χαφ, ο οποίος «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα στην μεσαία γραμμή και κέρδισε πάρα πολλές μπάλες, χωρίς όμως να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα επιθετικά.

Λούκας Βιγιαφάνιες: Ήταν δραστήριος και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Έχει συμμετοχή στο πρώτο γκολ με την μπαλιά του στον Μπεργκ, ενώ γενικά οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν. Ωστόσο έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες, με τις οποίες θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το ματς. Στο δεύτερο μέρος ήταν κακός και σωστά αντικαταστάθηκε προς το τέλος.

Πολ-Ζοσέ Εμποκού: Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση για τον Κονγκολέζο εξτρέμ που δημιούργησε πάρα πολλά ρήγματα στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων. Με την ταχύτητα και την τεχνική του ταλαιπώρησε πολύ τους παίκτες της ΑΕΚ, ενώ δημιούργησε και το δεύτερο γκολ με την εκπληκτική προσποίηση και την ασίστ του. Στο δεύτερο μέρος έριξε την απόδοσή του, όπως και η υπόλοιπη ομάδα.

Βίκτωρ Κλωναρίδης: Αγωνίστηκε απέναντι στην πρώην ομάδα του έχοντας μια ακόμη πολύ καλή παρουσία, πετυχαίνοντας το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ. Ταλαιπώρησε πολύ τους αμυντικούς της ΑΕΚ με την ταχύτητά του, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Μάρκους Μπεργκ: Σκέτη απόλαυση ξανά ο Σουηδός επιθετικός. Απέδειξε για ακόμη μια φορά πως είναι ο κορυφαίος παίκτης του πρωταθλήματος, «καθαρίζοντας» το ματς με δύο προσωπικά του τέρματα. Στο πρώτο είναι αυτός που γυρνάει την μπάλα στον Κλωναρίδη, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο βρίσκεται την κατάλληλη στιγμή το κατάλληλο μέρος.

Ρόμπιν Λουντ: Πέρασε στο παιχνίδι στο 68', με την απόδοσή του να είναι κακή. Δεν φάνηκε να βοηθάει σχεδόν καθόλου την ομάδα, μέχρι και το 90ο λεπτό. Τότε παίρνει την μπάλα και κάνει την κούρσα από αριστερά, γυρίζοντας την μπάλα στον Μπεργκ που «γράφει» το 2-3 στο φινάλε.

Σεμπάστιαν Λέτο: Στο διάστημα που αγωνίστηκε κράτησε μπάλα όσο μπορούσε και προσπάθησε να βγάλει την ομάδα μπροστά, δίχως όμως να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

Ολιβιέ Μπουμάλ: Αγωνίστηκε για πολύ λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.