Ιδανικό φινάλε

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ιδανικά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας εύκολα με 2-0 της Λάρισας, και πλέον στρέφει την προσοχή του στα play-offs.. Λέτο και Μπεργκ τα γκολ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Βιγιαφάνιες να βγάζει τον Μπεργκ σε τετ-α-τετ και τον Σουηδό επιθετικό να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά στο 16', με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει ωραία ενέργεια αλλά να σουτάρει άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Λάρισα ήρθε στο 25', με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει το σουτ του Ναζλίδη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί και στο 28' ο Φατιόν δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να περνάει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχαν και το σουτ του Αγκάνοβιτς στο 30' αλλά και η κεφαλιά του Γκόλια στο 31'. Το τριφύλλι αντέδρασε και απείλησε στο 37', με τον Λέτο να σουτάρει άουτ μετά από ωραία πάσα του Βιγιαφάνιες. Το γκολ τελικά ήρθε στο 39', έπειτα από έξοχη ομαδική προσπάθεια και σουτ του Λέτο, με την ασίστ να έρχεται από τα πόδια του Μάρκους Μπεργκ.

Με το... «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ευαγγέλου απείλησε στο 48', με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ μετά από φάουλ του Βιγιαφάνιες. Το 2-0 διαμορφώθηκε ένα λεπτό μετά, στο 49', με τον Ναβάρο να διώχνει πάνω στον Μπεργκ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Λάρισας.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν... διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ουζουνίδη να δίνει χρόνο σε παιδιά από την ακαδημία (Στάικο και Πίσπα) και την Λάρισα να φτιάχνει κάποιες φάσεις οι οποίες όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο, Κουτρουμπής, Ευαγγέλου, Χουχούμης, Βιγιαφάνιες (63' Μολίνς), Μαρινάκης, Κουρμπέλης (72' Στάικος), Χατζηγιοβάνης (79' Πίσπας), Λέτο, Μπεργκ