Τρίτη, 11 Απριλίου 2017

«Έπεσε» ηρωικά!

Παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (3-2) από τον ΠΑΟΚ και έμεινε πίσω με 1-0 στην σειρά των ημιτελικών. Παράπονα από τους «πράσινους» στο φινάλε.

Για ακόμη μια φορά την φετινή σαιζόν ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσα απέναντι στον ΠΑΟΚ του πολλαπλάσιου μπάτζετ, όμως αυτή την φορά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο σετ, που κατέκτησαν με περισσή άνεση, με τους «πράσινους» να βελτιώνουν αισθητά την απόδοσή τους στην συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο πήραν και το δεύτερο σετ, παίρνοντας και τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για την νίκη. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έκανε μια ηρωική προσπάθεια και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, κατακτώντας αρκετά εύκολα τα δύο επόμενα σετ.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο κρίσιμο σημείο, ο διαιτητής δεν άκουσε τις διαμαρτυρίες των «πράσινων» για λάθος θέσεις στο 14-11 και τελικά πήρε και την νίκη, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Η εμφάνιση αυτή πάντως γεμίζει με αυτοπεποίθηση την ομάδα, εν'όψει των υπόλοιπων αγώνων της σειράς.

Τα σετ: 25-22, 29-27, 18-25, 17-25, 15-13